Wojskowi opracowali nowoczesne opatrunki, będą produkowane w Polsce

Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego uniezależniają polską służbę zdrowia od zagranicznych dostaw najnowocześniejszych opatrunków, opracowali własne - wśród nich m.in. oryginalny opatrunek srebrowy będący syntetycznym substytutem skóry.

"Możliwość produkowania takich opatrunków jest niezwykle istotna ze względów strategicznych. W czasie konfliktów zbrojnych, masowych zdarzeń, ataków terrorystycznych, musimy być przygotowani na to, że nie będzie prądu, możliwości wykonania przeszczepów, transportu, pozyskiwania materiałów" - podkreśla kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Leczenia Oparzeń WIM dr Wojciech Witkowski.

Opatrunek opracowany w WiM umożliwia czasowe opatrywanie ran i ubytków. Obecnie materiały ratunkowe tego typu muszą być sprowadzane z zagranicy m.in. Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Stworzone w WiM opatrunki, jak podkreślił w rozmowie z PAP dr Witkowski, znajdują zastosowanie nie tylko w armii, ale także w środowisku cywilnym, zarówno w czasie kryzysu jak i pokoju.

„Przykładowo, na oparzenia fosforem białym narażeni są nie tylko żołnierze na misjach zagranicznych, ale także zwykli ludzie. Jest on bowiem dość powszechnie stosowany choćby w zapałkach, fajerwerkach czy nawozach sztucznych” – wskazał dr Witkowski

Opatrunek srebrowy uzyskał rejestrację i przez pewien czas był produkowany. Zezwolenie zostało jednak cofnięte, w związku z wymaganiami narzuconymi przez przepisy unijne w zakresie dodatkowych badań.

„Prace naukowo - badawcze wymagają środków, zwykle niemałych. W części dostarcza je państwo ale musimy też pozyskiwać je sami. Poszukiwaliśmy pieniędzy na dodatkowe badania i w końcu udało się je znaleźć więc opatrunek za jakiś czas trafi ponownie do produkcji” – podkreśla dr Witkowski.

Wśród zalet krajowego opatrunku srebrowego wymienia on m.in. doskonałą jakość i wysoką skuteczność, konkurencyjną cenę, możliwość krajowej praktycznie nieograniczonej produkcji i nieskomplikowane wymagania w zakresie przechowywania.

„Opatrunek srebrowy jest dedykowany nie na osobiste wyposażenia żołnierza, ale na wyższy szczebel np. dla brygadowych punktów opatrunkowych, czyli np. sal opatrunkowych na pojazdach” – wskazał Witkowski.

Zaznaczył jednocześnie, że wśród osiągnięć lekarzy z WIM jest także skonstruowanie dla żołnierzy zaawansowanego osobistego bojowego opatrunku, który może być skutecznie stosowany z opatrunkami przeciwkrwotocznymi.

WiM - jak podkreśla kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Leczenia Oparzeń tego Instytutu - tworząc nowe opatrunki współpracuje z wieloma podmiotami m.in. Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Wojskową Akademią Techniczną, firmami włókienniczymi i innymi ośrodkami klinicznymi.

PAP - Nauka w Polsce

ktl/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 27.10.2022. Muchomor czerwony.PAP/Wojtek Jargiło

    Mykolog: muchomor czerwony może nieodwracalnie uszkodzić mózg

  • Fot. Adobe Stock

    Pulmonolog: dominują infekcje wirusowe, ale przybywa przypadków krztuśca, wzrasta ryzyko gruźlicy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera