Otwarcie nowej Galerii Faras w Warszawie

Jedyną w Europie ekspozycję zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego będzie można oglądać od 18 października w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa otwiera swoje podwoje po gruntownej, wielomiesięcznej przebudowie.

Galeria powstała dzięki staraniom prof. Kazimierza Michałowskiego, dlatego obecnie nosi jego imię. Archeolog na początku lat 60. ubiegłego wieku odpowiedział na apel UNESCO o pomoc w ratowaniu zabytków zagrożonych zalaniem wodami Nilu, w związku z budową Wysokiej Tamy Asuańskiej. Już w czasie pierwszej kampanii wykopaliskowej Polacy odkryli nubijską katedrę z VIII wieku. Na jej ścianach znajdowało się ponad 120 malowideł ściennych o tematyce religijnej pochodzących z VIII–XIV wieku. Dzisiaj ponad 60 z nich można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jednak do Polski przywieziono również inne zabytki. Cały zbiór stanowi do dziś największy i najcenniejszy zespół zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk prowadzonych za granicą, jaki udało się pozyskać do polskich zbiorów muzealnych.

Odkrycie szybko stało się światową sensacją i jednym z najważniejszych dokonań kampanii nubijskiej. Jednocześnie położyło podwaliny do stworzenia polskiej szkoły archeologii.

Galerię eksponatów przygotowano w nowej aranżacji i według nowego scenariusza. Muzealnicy wykorzystali szereg multimediów. Dzięki nim również osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu zapoznają się z dziejami chrześcijańskiej Nubii, architekturą, malowidłami katedry, z ich ciekawą ikonografią. Zadbano również o stworzenie odpowiedniej atmosfery - część sali zaprojektowano tak, by oddawała nastrój panujący w historycznym wnętrzu sakralnym. Oryginalne malowidła rozmieszczono podobnie jak w faraskiej świątyni. Oglądając je zwiedzający mogą posłuchać oryginalnych koptyjskich śpiewów liturgicznych. Przygotowano również, zrekonstruowane w technologii trójwymiarowej, wnętrze kościoła ze wszystkimi malowidłami, również tymi, które obecnie znajdują się w Sudańskim Muzeum Narodowym w Chartumie. Ekspozycję wzbogacają pokazy filmów archeologicznych i fotografii archiwalnych.

Nad uroczystym otwarciem galerii honorowy patronat objęło UNESCO.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 31.03.2025. Znaleziony w bryle gliny oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku sztylet z wczesnej epoki żelaza prezentowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, 31 bm. Bogato zdobiony sztylet pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 2800 lat, z okresu halsztackiego. Zabytek został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Wstępne badania sztyletu znalezionego na plaży potwierdziły jego historyczność

  • Pelplin, 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga na ekspozycji stałej „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”, 28 bm. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jest to jedyna Biblia Gutenberga w Polsce i jedna z nielicznych, której oba tomy przetrwały w oryginalnych, integralnych oprawach z XV wieku. Po zakończonej konserwacji będzie prezentowana na wystawie stałej, a nie okazjonalnie jak do tej pory. PAP/Andrzej Jackowski

    Prof. J. Raczkowski: po badaniach nad Biblią Gutenberga wiemy o niej prawie wszystko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera