Blisko 300 studentów rozpoczęło naukę na nowym kierunku Uniwersytetu Szczecińskiego: skandynawistyka - studia norweskie. W piątek na wydziale filologii uczelni odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego.
Uczelnia otwierając skandynawistykę odczytała zapotrzebowania lokalnego środowiska, w tym biznesowego, które ma liczne związki ze Skandynawią.
Studenci zaczęli naukę na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych oraz podyplomowych interdyscyplinarnych.
Jak mówił prorektor uczelni prof. Marek Górski, nowy kierunek ma szanse stać się specyfiką US. Przypomniał, że uczelnia starała się o jego utworzenie wiele lat, wskazując m.in. na jej szerokie kontakty z wieloma uniwersytetami w basenie Morza Bałtyckiego.
O tym, że nowa specjalizacja jest potrzebna mówiła podczas uroczystości dziekan wydziału Ewa Komorowska. O jeden indeks na studia norweskie starały się cztery osoby. To okazał się być najpopularniejszy kierunek na całej uczelni i jeden z najczęściej wybieranych wśród wszystkich szczecińskich szkół wyższych - podkreśliła.
Prezydent Szczecina Piotr Krzystek wskazał na związki miasta ze Skandynawią oraz zainteresowanie biznesu współpracą z absolwentami skandynawistyki.
Uroczystość dopełnił swym wykładem profesor literatury Harald Nilsen z Uniwersytetu w Neśnie (Norwegia), przedstawiając w nim rys historii literatury norweskiej.
Prof. Nilsen będzie jednym z wykładowców szczecińskiej uczelni. Otrzymał on stypendium z Ministerstwa Kultury i Badań Naukowych w Norwegii na promowanie norweskiej literatury i kultury na US.
Celem studiów norweskich jest wykształcenie specjalistów, poszukiwanych na rynku pracy, którzy będą wykazywać się znajomością języka norweskiego i szwedzkiego. Studenci zdobędą wiedzę o historii, geografii, prawie, ekonomii i uwarunkowaniach kulturowych krajów skandynawskich potrzebną do pracy w instytucjach norweskich i w biznesie polsko-norweskim.
Kadrę nowego kierunku mają tworzyć nie tylko filologowie, ale też przedsiębiorcy.
Uczelnia planuje w przyszłości uruchomić studia szwedzkie i duńskie. Są też plany utworzenia sinologii i iberystyki.
US to największa na Pomorzu Zachodnim, zatrudniająca około 1,2 tys. pracowników naukowych uczelnia wyższa. W jej skład wchodzi 13 wydziałów z ponad 50 kierunkami. Na uczelni studiuje ok. 17 tys. studentów. Uczelnia inaugurowała swój rok akademicki kilka dni wcześniej.
PAP - Nauka w Polsce
epr/ dym/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.