W sierpniu prace archeologiczne w Ogrodach Branickich w Białymstoku

Fundamentów XVIII-wiecznego opernhaus, czyli opery oraz pierwotnej linii brzegowej kanału przy Pałacu Branickich w Białymstoku będą poszukiwać archeolodzy. Prace rozpoczną się w sierpniu.

Barokowy Pałac Branickich jest wizytówką miasta. Kilka lat temu miasto zakończyło rewaloryzację dziedzińca wstępnego z przodu pałacu, a z drugiej strony odtworzono fontanny, pawilon pod Orłem i ustawiono po renowacji rzeźby w alejach.

Obecne prace archeologiczne w tzw. dolnym ogrodzie, to kolejny etap prac zmierzających do rewaloryzacji całego zespołu ogrodu Branickich.

Prace będą przeprowadzać archeolodzy z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, placówka wygrała właśnie rozstrzygnięty przetarg.

Jak powiedział PAP dyrektor muzeum historyk Andrzej Lechowski, będą to badania sondażowe i powinny potrwać tydzień. Jest pewny, iż uda się znaleźć pozostałości po opernhausie. Dodał, że przy poprzednich pracach znajdowano fundamenty, tynki czy np. gwoździe po innych budynkach znajdujących się na terenie Pałacu Branickich.

Opernhaus wybudowano w 1763 roku przez hetmana Jana Klemensa Branickiego. Lechowski mówił, że odbyło się w nim 230 premier, w tym słynnej opery "Krakowiacy i górale" Wojciecha Bogusławskiego. Historyk dodał, że był to jeden z najbardziej znanych opernhaus w Polsce.

Natomiast prace przy kanale od strony ogrodów będą polegały na sondażowym badaniu linii brzegowej. Lechowski zauważył, że pierwotnie przebiegała inaczej.

W ubiegłym roku podczas prac archeologicznych w ogrodach Pałacu Branickich odkryto m.in. fundamenty XVIII-wiecznego Pawilonu nad Kanałem, znaleziono też pozostałości po rzeźbach, które miały zdobić most nad kanałem.

Wyniki tych prac mają pomóc w stworzeniu specyfikacji dotyczącej przetargu na dokumentację wykonawczą rewaloryzacji tego miejsca.

Jak mówił wcześniej PAP dyrektor departamentu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim w Białymstoku Andrzej Karolski, władze miasta na rewaloryzację dolnego ogrodu chcą pozyskać środki, jak przy poprzednim odrestaurowaniu, z funduszy unijnych. W ocenie Karolskiego, odnowienie tej części ogrodu może kosztować kilkanaście mln zł, a prace mogłyby się rozpocząć w 2015-2016 roku.

Początki założenia pałacowo-ogrodowego w Białymstoku sięgają XVI wieku. Największą świetność miejsce to osiągnęło za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego w XVIII wieku. Białystok miał wtedy jeden z najpiękniejszych ogrodów barokowych w Polsce, a nawet w Europie.

Pałac Branickich jest jedną z wizytówek Białegostoku i regionu. Odtworzony ogród ma dodatkowo podnieść walory tego miejsca.

Prace przy rewaloryzacji Ogrodu Branickich trwają z przerwami od końca lat 90. XX wieku.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera