Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.10.2021
PL EN
15.07.2014 aktualizacja 15.07.2014

Ostatnie dni zgłoszeń do konkursu AstroCamera

Zdjęcia mgławic, gromad gwiazd, planet, a także obiektów astronomicznych na tle ziemskiego krajobrazu można nadsyłać na konkurs AstroCamera. Dla miłośników fotografii i astronomii to ostatnia szansa, bo termin mija już 18 lipca.

Organizatorem konkursu AstroCamera jest Centrum Hewelianum. Patronatem honorowym objęła go zaś prestiżowa europejska instytucja Europejskie Obserwatorium Południowe - ESO. To jedyny w Polsce międzynarodowy konkurs astrofotograficzny.

Przez ostatnie kilka miesięcy organizatorzy otrzymali kilkaset zdjęć wykonanych w różnych zakątkach świata m.in. w Polsce, Argentynie, Norwegii, Nikaragui, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Austrii, Islandii, Grecji, Tanzanii czy Chorwacji.

Ponieważ zgłoszenia można nadsyłać do 18 lipca do godziny 15, to już ostatnie chwile dla miłośników astrofotografii, by zrobić zdjęcia i przesłać je na konkurs.

"Trzy dni na sfotografowanie ciekawego zjawiska astronomicznego to jednak jeszcze sporo czasu, biorąc pod uwagę rozmaitość obiektów krążących po lipcowym niebie. Na niebie widocznych jest kilka planet, a w połowie miesiąca będzie szansa na uchwycenie w kadrze komety. Przez cały lipiec na niebie możliwe do zaobserwowania będą również obłoki srebrzyste. Inspiracji do fotografowania nocnego nieba więc nie brakuje. Wystarczy chwila cierpliwości, bo chociaż letnie noce są krótkie, warto poświęcić czas, by uwiecznić na zdjęciu coś wyjątkowego" - radzi astronom z Centrum Hewelianum Magdalena Więcek.

Uczestnicy konkursu fotografować mogą w zasadzie wszystko, co w jakiś sposób związane jest z nocnym niebem. Zdjęcia muszą posiadać albo aspekt czysto astronomiczny albo bardziej artystyczny, polegający na wkomponowaniu obiektów astronomicznych w tło ziemskiego krajobrazu.

Zdjęcia można nadsyłać w trzech kategoriach: Obiekty Głębokiego Nieba, Obiekty Układu Słonecznego oraz Astro-krajobraz. Do pierwszej kategorii będą zaliczane zdjęcia mgławic, gromad gwiazd, galaktyk i innych tego typu obiektów. Do drugiej kategorii należą zdjęcia planet, Słońca, Księżyca, komet, tranzyty, zaćmienia obiektów astronomicznych. Z kolei w ramach kategorii Astro-krajobraz można zgłaszać zdjęcia przedstawiające obiekty astronomiczne na tle ziemskiego krajobrazu.

Za trzy pierwsze miejsca w każdej z trzech kategorii jury przyzna nagrody pieniężne. Nagrodzone oraz wyróżnione prace będzie można obejrzeć na pokonkursowej wystawie podczas „Nocy Spadających Gwiazd”, która odbędzie się w Centrum Hewelianum 12 sierpnia.

Każdy uczestnik może nadesłać maksymalnie pięć zdjęć we wszystkich trzech kategoriach łącznie. Zgłoszenia można przesyłać drogą elektroniczną na adres astrocamera2014@hewelianum.pl  do 18 lipca 2014 roku do godziny 15:00. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do końca lipca.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu AstroCamera 2014 dostępne na stronie internetowej: www.hewelianum.pl

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021