Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Warszawski zbiera nieszablonowe pomysły na obchody jubileuszu

Specjalny pokaz w parku fontann przy Wiśle, podświetlenie Pałacu Kultury i Nauki, projekcja archiwalnych zdjęć UW na uczelnianych budynkach, to niektóre pomysły na imprezy towarzyszące obchodom 200-lecia uczelni. UW wciąż czeka na nieszablonowe pomysły, które będą atrakcjami jubileuszu.

Jubileuszowe odliczanie Uniwersytet Warszawski oficjalnie rozpoczął w lutym br., czyli na tysiąc dni przed kulminacyjnym momentem obchodów, który jest planowany na 19 listopada 2016 roku. Wprawdzie do tego momentu pozostało jeszcze ponad 850 dni, ale jubileuszowy będzie cały rok akademicki 2015/2016.

"Chcielibyśmy, by po jubileuszu coś nam – społeczności akademickiej – pozostało, nie tylko medal w kieszeni czy dyplom w ramce na ścianie. Nie tylko zdjęcia z jubileuszowych imprez i gratulacyjne listy nadesłane z różnych stron świata. Chcemy, by rok akademicki 2015/2016 był inny, szczególny. Nie zabraknie oczywiście wzniosłych uroczystości i tradycyjnych obchodów, liczymy jednak także na pomysły nieszablonowe – inicjatywy, dzięki którym będziemy mogli lepiej się poznać, zintegrować, poczuć jak wspólnota dbająca o swych członków" - czytamy na stronie internetowej UW.

Propozycje można przesyłać na adres: jubielusz@uw.edu.pl. Organizatorzy jubileuszowych wydarzeń czekają nie tylko na gotowe pomysły, ale także na oczekiwania wobec uczelni.

Pogram obchodów od ubiegłego roku opracowuje komitet organizacyjny pod przewodnictwem prorektora UW ds. zasobów ludzkich i kształcenia ustawicznego - prof. Tadeusza Tomaszewskiego. Wstępny program znany będzie do końca wakacji. "Na spotkania komitetu, które odbywają się raz w tygodniu, zapraszani są przedstawiciele różnych grup uniwersyteckiej społeczności" - informuje na stronie internetowej Uniwersytet Warszawski.

W jubileusz uczelni angażują się także wydziały. Instytut Polonistyki Stosowanej zorganizował konkurs dla doktorantów i młodszych pracowników naukowych na pracę związaną z dwustuleciem UW. Z kolei studenci Instytutu Dziennikarstwa w ramach zajęć opracowali kampanie PR-owe związane z jubileuszem. Studenci zaproponowali m.in. specjalny pokaz w parku fontann przy Wiśle, podświetlenie Pałacu Kultury i Nauki, projekcję archiwalnych zdjęć UW na budynkach przy Krakowskim Przedmieściu oraz stworzenie parku miniatur na kształt zabytkowego kampusu i muralu poświęconego uniwersytetowi. Komitet organizacyjny rozważa wykorzystanie części propozycji.

Już teraz znane są pierwsze decyzje dotyczące jubileuszu: rozstrzygnięto konkurs na logo i hasło wydarzenia. Senat uczelni przyjął też specjalną uchwałę, a komitet redakcyjny 13-tomowej serii „Monumenta Universitatis Varsoviensis” szykuje do druku pierwsze publikacje.

Królewski Uniwersytet Warszawski powstał w 1816 r. 800 studentów uczyło się wówczas na pięciu wydziałach: Prawa i Administracji, Lekarskim, Filozoficznym, Teologicznym oraz Nauk i Sztuk Pięknych. Przez prawie 200 lat Uniwersytet kilka razy zmienił liczbę wydziałów i nazwę.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera