Najnowszy satelita Galileo przechodzi testy w ESA

Najnowszy z serii satelitów systemu Galileo dotarł właśnie do technicznego centrum Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Holandii na testy. Natomiast dwa poprzednie są przygotowywane do transportu na kosmodrom w Gujanie Francuskiej.

Galileo to system nawigacji satelitarnej budowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Unię Europejską. Ma być europejskim odpowiednikiem amerykańskiego systemu GPS albo rosyjskiego GLONASS.

Nowy satelita został przewieziony w klimatyzowanym, szczelnie zamkniętym kontenerze z fabryki OHB w Bremie w Niemczech do centrum ESTEC w Noordwijk w Holandii. Kontener został otwarty dopiero w ośrodku ESA.

Obecnie na orbicie okołoziemskiej znajdują się cztery satelity systemu Galileo. Jest to minimalna liczba potrzebna do ustalania pozycji przez odbiorniki pracujące na Ziemi. Satelity te umożliwiły przeprowadzenie testów systemu, które dowiodły, że działa zgodnie z założeniami.

W dalszej kolejności na orbicie zostaną umieszczone 22 kolejne satelity. Trzy satelity znajdujące się obecnie w Holandii są pierwszymi z tych 22 instrumentów. Po przejściu intensywnych testów mają pracować na orbicie co najmniej przez 12 lat.

ESA zapowiada, że kolejny satelita zostanie przetransportowany do centrum ESTEC już w czerwcu. (PAP)

cza/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Reloop: rekordowe ilości odpadów w okresie świąt Bożego Narodzenia

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera