Swoje święto obchodziła w środę Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku, która powstała 15 lat temu. To jedyna w kraju taka placówka akademicka. Zajmuje się międzywydziałową działalnością dydaktyczną, pracą naukową i wydawniczą.
Okolicznościowa liturgia miała miejsce przed południem w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.
Święto katedry przypada 12 lutego, w dzień poświęcony w Cerkwi trzem wielkim hierarchom: Bazylemu Wielkiemu, Janowi Złotoustemu, zwanemu też Chryzostomem, i Grzegorzowi Teologowi. Są oni patronami katedry.
Międzywydziałowa Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku oficjalnie rozpoczęła działalność w marcu 1999 roku. Pierwszym jej kierownikiem był zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.
Placówka uważana jest za kontynuatorkę naukowych badań teologicznych prowadzonych w okresie międzywojennym przez Studium Teologii Prawosławnej na Uniwersytecie Warszawskim, współpracuje z placówkami naukowymi za granicą, m.in. w Grecji, Francji i Stanach Zjednoczonych.
Po II wojnie światowej, teologia prawosławna od 1957 roku wykładana jest w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W Warszawie istnieje także Prawosławne Wyższe Seminarium Duchowne.
Białostocka katedra uniwersytecka prowadzi obecnie dydaktyczną działalność międzywydziałową, bo jej ofertę zajęć fakultatywnych można znaleźć m.in. na wydziale filologicznym, pedagogiki i psychologii, historyczno-socjologicznym czy biologiczno-chemicznym.
Ks. dr Marek Ławreszuk, p.o. kierownika tej katedry powiedział PAP, że to m.in. prawo kanoniczne Kościoła prawosławnego, ale również zajęcia dotyczące np. chrześcijańskiego dziedzictwa Europy, ikonografii czy monastycyzmu.
W sumie w zajęciach w sześciu grupach bierze udział blisko 200 studentów, nie tylko osoby wyznania prawosławnego. Planowane są też zajęcia na wydziale ekonomii i zarządzania oraz wydziale prawa. "Mam nadzieję, że ta międzywydziałowa współpraca naszej katedry będzie się nadal rozwijała" - dodał ks. Ławreszuk.
Poinformował też, że być może uda się uruchomić studia podyplomowe, dla osób duchownych i świeckich, z administrowania strukturami kościelnymi.
Katedra ma obecnie trzech pracowników naukowo-dydaktycznych i półtora etatu. Oprócz zajęć dydaktycznych, wydaje też własne czasopismo naukowe - "Elpis" (z greckiego - nadzieja), które jest kontynuacją czasopisma Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego, wydawanego przed wojną. Takie studium istniało przez 14 lat, do wybuchu II wojny światowej.
W tym roku katedra ma też w planie wydanie kilku monografii.
Na Uniwersytecie w Białymstoku działa również Katedra Teologii Katolickiej. Kiedy powstawały obie katedry, mówiono o planach utworzenia w przyszłości wydziału teologicznego. Na razie jednak takich planów władze uczelni nie mają. (PAP)
rof/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.