Uczelnie i instytucje

Sejmowa komisja za zmianami na rzecz ChAT

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży zarekomenduje Sejmowi przyjęcie nowelizacji, która umożliwi ministrowi administracji i cyfryzacji przekazywanie środków Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, która nie posiada własnego budynku.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT) jednogłośnie zarekomendowano na środowym posiedzeniu komisji. Jeśli przepisy weszłyby w życie, minister właściwy do spraw religijnych oraz mniejszości narodowych oraz etnicznych może współfinansować działalność ChAT. "Oznacza to, że minister, jeśli zechce i uzna, że jest to niezbędne, może do dotacji podstawowej, jaką ChAT otrzymuje, dać własne środki" - wyjaśniła Krystyna Łybacka (SLD).

ChAT to jedyna ekumeniczna uczelnia akademicka w Polsce. Uczelnia oferuje studia stacjonarne prowadzone przez Wydział Pedagogiczny i Wydział Teologiczny. Na tym ostatnim prowadzone są bezpłatne studia w zakresie nauk teologicznych w specjalnościach: teologia ewangelicka, teologia prawosławna i teologia starokatolicka.

Eugeniusz Czykwin (SLD), który reprezentował wnioskodawców (grupy posłów z różnych ugrupowań) nowelizacji w pracach nad projektem ustawy, w rozmowie z PAP przypomniał, że dotychczas stan prawny nie pozwalał ministrowi administracji i cyfryzacji - który w zakresie obowiązków ma politykę wyznaniową - na finansowe wspieranie akademii. Jednocześnie jednak w umowach bilateralnych dotyczących stosunku państwa do kościołów mniejszościowych, nałożono na MAC zadanie zapewniania możliwości kształcenia w zakresie teologii kościołów mniejszościowych.

Jak powiedział Czykwin, akademia znalazła się w trudnej sytuacji. "Jako jedyna uczelnia państwowa nie posiada własnego budynku" - powiedział PAP poseł i dodał, że ChAT musi wynajmować pomieszczenia. Tymczasem dotacja, którą akademia otrzymuje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), jest zbyt mała, by pokryć koszty wynajmu. Wysokość dotacji zależy od liczby studentów, a tych w przypadku ChAT jest niewielu - zaledwie kilkuset.

W projekcie budżetu na 2014 r. Sejm wprowadził poprawkę, w wyniku której ustanowiono rezerwę celową (250 tys. zł) na funkcjonowanie ChAT. Czykwin zauważył, że jest to jednak tylko rozwiązanie tymczasowe. "Stąd inicjatywa poselska, aby rozwiązać ten problem: stworzyć podstawę prawną dla ministra odpowiedzialnego za politykę wyznaniową tak, by mógł on wspomóc uczelnię do czasu, kiedy będzie miała ona swoje pomieszczenia, swój budynek" - wyjaśnił poseł SLD.

W 2011 r. - dzięki środkom przekazanym przez MNiSW - uczelnia nabyła w Warszawie grunt w użytkowanie wieczyste przeznaczony na budowę własnej siedziby, a w 2013 r. resort nauki przyznał dotację na rozpoczęcie prac w zakresie opracowania projektu budowlano-architektonicznego.

Jak przypomniano w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy, akademia powstała w 1954 r. w wyniku decyzji władz Polski Ludowej o usunięciu z Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Teologii Ewangelickiej. Uczelnia miała na celu zapewnić kształcenie kadr Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i innych Kościołów protestanckich oraz Kościołów starokatolickich. Do 1989 r. liczba studentów ograniczana była decyzjami resortu szkolnictwa wyższego. Po tej dacie, wolna od opisanych rygorów, ChAT rozwinęła swój stan posiadania, m.in. tworząc nowe kierunki studiów na różnych poziomach kształcenia, lecz zasadniczo nadal pozostaje uczelnią oferującą edukację przedstawicielom polskich kościołów mniejszościowych. Jest to zgodne z powinnościami nałożonymi na uczelnię przez ustawy z lat 90. o stosunku Państwa do poszczególnych nierzymskokatolickich Kościołów chrześcijańskich.

Projekt trafi teraz pod obrady Sejmu.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/ mag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera