Dr Joanna Sułkowska jako jedna z sześciu osób otrzymała grant Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO). Badania będzie prowadzić na Uniwersytecie Warszawskim. Dofinansowanie w wysokości co najmniej 150 tys. euro pomoże jej w stworzeniu laboratorium.
"Installation Grant" jest przeznaczony dla osób powracających do kraju lub będących już w kraju po odbyciu stażu zagranicznego, zamierzających założyć własne laboratorium. Nagrodzeni przez EMBO badacze pochodzą z Czech i Polski (po jednym) oraz Turcji i Portugalii (po dwóch). Naukowcy otrzymają ok. 50 tys. euro rocznie w czasie trzech lat. Okres przyznawania subsydium może zostać przedłużony jeszcze o dwa lata.
Dr Joanna Sułkowska pracuje na Wydziale Chemii UW. Współpracuje z ośrodkami w Stanach Zjednoczonych: Uniwersytetem Kalifornijskim w San Diego, Instytutem Badawczym Scripps i Uniwersytetem Rice. Pieniądze przeznaczy na wzmocnienie powstającego interdyscyplinarnego zespołu w Centrum Nowych Technologii UW, w skład którego będą wchodzić fizycy, bioinformatycy, biolodzy molekularni i matematycy. Zakupi także sprzęt komputerowy do obliczeń.
Prace dr Sułkowskiej skupią się na poznaniu funkcji białek z węzłami, co może pomóc zrozumieć przyczyny chorób Parkinsona, HIV i białaczki.
"Badania będą dotyczyć niedawno scharakteryzowanych białek o nietrywialnej topologii, tzn. zawierających struktury takie jak węzły – takie same jak te, które codziennie wiążemy na naszych sznurówkach - tłumaczy Joanna Sułkowska. - Chociaż obiekty te są znane już od kilku lat, to nadal nie znamy odpowiedzi na wiele fundamentalnych pytań z nimi związanych: jaka jest ich funkcja, w jaki sposób wyglądała ich ewolucja, a przede wszystkim, jak biologia prowadzi do powstawania węzłów i jak są one rozwiązywane w procesach naturalnych".
Zapowiada, że w przedsięwzięciu skupi się po pierwsze na poznaniu funkcji węzłów poprzez porównanie mechanizmów funkcjonowania enzymów analogicznych dla białek z węzłem i bez niego. "Po drugie, moim celem jest opracowanie metod doświadczalnych, które byłyby w stanie jednoznacznie określić, czy białko jest zawiązane czy rozwiązane, co obecnie wciąż nie jest możliwe" - opisuje badaczka.
Do programu "Installation Grant" należą państwa o niskich wydatkach na badania i rozwój. "Granty pomagają utalentowanym młodym liderom grup badawczych w powrocie do swoich krajów, gdzie zakładają laboratoria. Dotacje mają pomóc im i ich krajom zbliżyć się do europejskich centrów badań i edukacji" – mówi kierownik programu grantowego i zastępca dyrektora EMBO Gerlind Wallon.
Więcej informacji na temat badań dr Joanny Sułkowskiej można znaleźć tutaj: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,397925,polska-badaczka-chce-rozwiazac-zagadke-zwiazanych-bialek.html
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.