Pomysłowa Fabryka - dotknij, sprawdź, zrozum

Od 3 lat Pomysłowa Fabryka organizuje wystawy eksperymentów oraz warsztaty i pokazy edukacyjne. Wystawę pt. „Akademia odkrywców” można zaprosić do swojej miejscowości – dzięki niej dzieci zrozumieją, że nauka i technika są integralną częścią codzienności. Pomysłowa Fabryka kandyduje - w kategorii Instytucja pozanaukowa - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W ramach największego prowadzonego przez Pomysłową Fabrykę projektu - "Szkoła ­ fascynującej przestrzeń nauki" - od września 2011 roku mobilna interaktywna wystawa eksperymentów odwiedziła prawie 70 szkół województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego, a zobaczyło ją łącznie 18 tys. uczniów.

"Na wystawie obowiązuje zasada: +Dotknij, sprawdź, zrozum+. To całkowite przeciwieństwo klasycznego muzeum. Tu zachęcamy do dotykania i eksperymentowania, bo tylko w ten sposób można efektywnie uczyć się, poznawać świat i zagadnienia nimi rządzące" – mówi Tomasz Pietruszyński, organizator Pomysłowej Fabryki.

"Akademia odkrywców" dociera do najodleglejszych miast i wsi. Wystawa składa się z zestawu instalacji do samodzielnego eksperymentowania i poznawania zagadnień fizycznych i technicznych. Ma ułatwiać zrozumienie świata i pokazać, że nauka i technika są integralną częścią codzienności.

Wystawa składa się z 44 instalacji do samodzielnego eksperymentowania. Zwiedzający dzięki ekspozycji mogą zdobyć ciekawe informacje dotyczące fizyki, matematyki, techniki, logiki, biologii czy ludzkich zmysłów. Patronat naukowy nad organizowanymi wystawami objęła Politechnika Koszalińska i Koszaliński Uniwersytet Dziecięcy.

Zdaniem Pietruszyńskiego, dzięki nowatorskiej formie przekazu oraz samodzielnemu eksperymentowaniu nauka staje się pasjonująca. Nieksiążkowe przedstawienie zagadnień, pozwala na przyswojenie często trudnych do zrozumienia praw rządzących światem. Młodzież może tu zbudować most bez użycia jednego gwoździa, poznać zmysły człowieka, zobaczyć złudzenia optyczne, przekonać się, jak funkcjonuje mózg, zrozumieć zjawisko zorzy polarnej i usłyszeć, z jakim opóźnieniem rozchodzi się dźwięk.

Wystawy i warsztaty edukacyjne organizowane przez Pomysłową Fabrykę cieszą się dużym zainteresowaniem. Tematyka warsztatów to m.in. światło i optyka, budowa kalejdoskopu i peryskopu, tajemnice jajka i wody, siła umysłu – fale EEG, gry logiczne, produkcja papieru, synteza mydła i doświadczenia z ciekłym azotem, budowa dźwigu i wyrzutni.

„Eksperymentator nie ma wieku, eksperymentować, poznawać naukę może każdy” – uważa Pietruszyński.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera