Uczelnie i instytucje

Powstała Sieć Uniwersytetów Pogranicza

Sieć Uniwersytetów Pogranicza - konsorcjum dziewięciu uczelni z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji - zostało zawiązane w piątek na Uniwersytecie w Białymstoku. Dzięki temu będzie możliwa bliższa współpraca naukowa i dydaktyczna zrzeszonych uczelni.

Inicjatorem i liderem sieci jest Uniwersytet w Białymstoku. Oprócz UwB do sieci przystąpiły uniwersytety z Kowna na Litwie, Grodna, Baranowicz i Brześcia na Białorusi, Lwowa i Tarnopola na Ukrainie oraz Kaliningradu i Woroneża w Rosji.

W umowie podpisanej przez uniwersytety zapisano, że deklarują one "partnerską współpracę w zakresie prowadzenia badań naukowych, kształcenia studentów i rozwijania kontaktów akademickich pomiędzy studentami, nauczycielami akademickimi i pracownikami naukowymi".

Współpraca naukowa będzie obejmować m.in. wspólne aplikowanie o międzynarodowe granty i realizację projektów naukowych, wymianę usług badawczych i wdrożeniowych oraz korzystanie z infrastruktury i aparatury w ramach wspólnych przedsięwzięć. Jednym z najważniejszych celów jest też stworzenie wspólnej oferty dydaktycznej. Mają być to międzynarodowe studia, z możliwością odbywania części studiów na partnerskich uczelniach i zakończone np. wspólnym dyplomem.

Jak powiedział w piątek rektor UwB prof. Leonard Etel, dzięki konsorcjum uniwersytety będą "większe, silniejsze i zauważalne", po to, aby wspólnie "skutecznie konkurować na rynku grantów europejskich". Rektor uważa, że konsorcjum ma szansę o efektywne ubieganie się o te środki, a dzięki zdobytym funduszom będzie możliwa współpraca w innych dziedzinach, np. w zakresie badań czy dydaktyki.

Do konsorcjum w najbliższym czasie dołączy jeszcze jeden uniwersytet. Będzie to Akademia Gospodarki Narodowej i Służby Państwowej w Smoleńsku w Rosji.

W tym roku konsorcjum planuje m.in. powołanie pełnomocników, wytypowanie wydziałów do programu Erasmus Plus, uruchomienie strony internetowej a także opracowanie koncepcji międzynarodowej gazety sieci.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera