18.09.2020
PL EN
05.10.2013 aktualizacja 05.10.2013

Politechnika Lubelska zainaugurowała nowy rok akademicki

Politechnika Lubelska uroczyście rozpoczęła w piątek nowy rok akademicki. Wykład inauguracyjny, poświęcony patriotyzmowi gospodarczemu, wygłosił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Piotr Kacejko wyraził zadowolenie z wyników oceny jednostek uczelnianych dokonanych przez resort nauki. Trzy wydziały Politechniki Lubelskiej: Wydział Budownictwa i Architektury, Wydział Mechaniczny oraz Wydział Elektrotechniki i Informatyki uzyskały kategorię A, natomiast trzy pozostałe: Wydział Inżynierii Środowiska, Wydział Podstaw Techniki oraz Wydział Zarządzania – kategorię B.

„Ten wynik oceniamy bardzo dobrze. Pozycje poszczególnych wydziałów są wysokie, w szczególności Wydziału Budownictwa i Architektury, który zajął trzecie miejsce na 32 oceniane jednostki” – podkreślił Kacejko.

Rektor zaznaczył, że Politechnika Lubelska oferuje studia na 17 kierunkach i nie planuje radykalnych zmian. „Jesteśmy przekonani, że mechanik, elektryk, elektronik, automatyk, informatyk, konstruktor, architekt czy instalator, to tradycyjne zawody, które na rynku pracy będą miały wzięcie” – powiedział.

„Dostrzegamy oczywiście zapotrzebowanie na specjalistów od mechatroniki i inżynierii biomedycznej, i z powodzeniem ich kształcimy” – dodał rektor PL.

Piechociński w wykładzie pt. „Patriotyzm gospodarczy – nowa racja stanu? Jak i z kim budować silną, zdolną do globalnej ekspansji gospodarkę” podkreślił, że Polacy są bardzo zakorzenieni w tradycji i historii, a z naszego doświadczenia często wynika, że wygrywaliśmy bitwy, czy wojny, a przegrywaliśmy czas pokoju.

„Jakże często zapominamy, że patriotyzm to jest nie tylko chwila uniesienia w trudnych czasach, kiedy każdy z nas musi dać świadectwo prawdzie, ale najtrudniejszym patriotyzmem jest codzienne, dobre, uczciwe, pracowite życie. Takie, w którym człowiek daje od siebie dużo, w którym człowiek nie tylko pyta, co państwo, polityka, rektor, senat ma do zaoferowania, ale przychodzi i mówi, że ma pomysł” – powiedział Piechociński.

Zwrócił uwagę, że w globalnej konkurencji największe znaczenie ma obecnie kapitał społeczny, który w Polsce jest słaby i wezwał młodzież do włączania się do życia publicznego.

„Wracajcie do aktywności publicznej, dlatego, że potrzeba nam budowania autorytetów w każdym wymiarze. Nie będzie patriotyzmu gospodarczego w naszych postawach, jeśli nie przywrócimy w debacie publicznej szacunku, autorytetu, jeśli nie będziemy – wzmacniając swoje wartości wewnętrzne – dzielić się nimi z innymi” – powiedział Piechociński.

Uroczystość odbyła się w budynku Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury Politechniki Lubelskiej, który tego dnia został oddany do użytku. Sześciokondygnacyjny gmach, mieszczący m.in. nowocześnie wyposażone sale dydaktyczne i bibliotekę multimedialną, wybudowany został kosztem blisko 35 mln zł. 85 proc. tej kwoty pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Na sześciu wydziałach Politechniki Lubelskiej studiuje blisko 11 tys. studentów, w tym prawie 8 tys. na studiach stacjonarnych. Na pierwszym roku studiów I stopnia naukę rozpoczęło 2245 studentów, czyli ponad 400 mniej niż w roku ubiegłym. Politechnika Lubelska zatrudnia ponad tysiąc osób, w tym 526 nauczycieli akademickich.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ mrt/ jbr/

Copyright © Fundacja PAP 2020