Badanie krwi diagnozuje wrodzoną zaćmę

Badanie krwi może pomóc w leczeniu dzieci z wrodzoną zaćma – informuje serwis “BBC News/Health”.

Co roku w Wielkiej Brytanii rodzi się około 200 dzieci z zaćmą. Choć rozpoznanie samej zaćmy na podstawie zmętnienia soczewki jest dość oczywiste, przyczyną może być jedna ze 100 różnych mutacji, co utrudnia sprecyzowanie diagnozy. W przypadku dziecka, w którego rodzinie zaćma nie występowała, postawienie rozpoznania może trwać nawet kilka lat, bo każdą z możliwych przyczyn diagnozuje się oddzielnie.

Im szybciej wyjaśnione zostanie podłoże zaćmy, tym skuteczniej można ją leczyć. Trzeba też poinformować rodziców o ryzyku dotyczącym innych dzieci. Wreszcie zaćma może być tylko jednym z objawów poważniejszej choroby o podłożu genetycznym.

Test, wykrywający za jednym podejściem wszelkie znane mutacje DNA związane z wrodzoną zaćmą, opracowali specjaliści z Manchester University oraz Central Manchester Health Care Trust (W. Brytania). Twórcy mają nadzieję, że metoda pozwoli łatwiej stawiać diagnozę i sprawniej decydować o leczeniu.

Szpitale w Manchesterze będą oferowały możliwość wykonania nowego testu od grudnia.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera