Bociany czarne odlatują do Afryki

Do końca września będą trwały odloty bocianów czarnych do miejsc zimowania w Afryce. Trasa ich przelotu biegnie m.in. przez Podkarpacie - poinformował w środę ornitolog dr Marian Stój.

„Odloty rozpoczęły się mniej więcej dwa tygodnie po odlocie bocianów białych i będą trwać do końca września. Bociany czarne lecą w mniejszych stadach niż białe. Wędrują do północno-wschodniej i wschodniej Afryki, rzadko przekraczają linię równika” - powiedział dr Stój.

W czasie wędrówki z Europy do Afryki nie są tak ściśle związane z lądem jak bociany białe, w przeciwieństwie do nich, oprócz lotu szybowcowego, częściej wykorzystują siłę swych mięśni. „Dzięki temu nie muszą się tłoczyć nad przesmykami i cieśninami, ale mogą przekraczać Morze Śródziemne szerokim frontem” – dodał ornitolog.

Bociany czarne są mniejsze od swoich białych kuzynów. Gniazdują w starszych lasach, w Karpatach są to często lasy bukowe, jodłowe lub mieszane, w pobliżu rzek, potoków i stawów. Żywią się głównie rybami.

„Mimo że odlatują później niż bociany białe, do Polski wrócą wcześniej od nich. W swoich gniazdach będą już po 15 marca” - zaznaczył przyrodnik.

Ptaki mają czarne grzbiety, skrzydła, głowy i szyje, białe brzuchy, a nogi i dziób czerwone. Są bardziej płochliwe od bocianów białych, są też od nich znacznie rzadsze, w Polsce żyje od 1100 do 1200 par.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w projekcie tworzenia europejskiej bazy danych genetycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera