25.01.2021
PL EN
02.09.2013 aktualizacja 02.09.2013

Konferencja o tym, co dawno temu w odległej galaktyce

Niech moc będzie z badaczami "Gwiezdnych Wojen"! Konferencję naukową poświęconą tej gwiezdnej sadze organizują we wrześniu studenci Uniwersytetu Wrocławskiego z Koła Badaczy Popkultury „Trickster”.

"Niewiele filmów zmieniło oblicze kina popularnego w takim stopniu jak pierwsza trylogia +Gwiezdnych wojen+. Nie do przecenienia wydaje się też wpływ, jaki produkcje te wywarły na popkulturę, stając się zjawiskiem dalece wykraczającym poza medium filmowe" - piszą w zapowiedzi konferencji organizatorzy.

Na konferencji mowa będzie m.in. o motywie "damy w opałach" w "Gwiezdnych wojnach" na przykładzie zniewolonej księżniczki Lei. Młodzi badacze zanalizują też popkulturowe mity wykorzystane w serii i opowiedzą o psychologii "Gwiezdnych Wojen". Posłuchać będzie też można o społeczno-politycznych uwikłaniach „Gwiezdnych wojen”, o odbiorze serii w PRL-u, a także o motywie „Gwiezdnych wojen” w polityce Ronalda Reagana. "Gwiezdne Wojny" to nie tylko film, ale całe uniwersum - gry, konwenty fanów, fora społecznościowe. Dlatego nie zabraknie też referatu o kulturze konwergencji.

Innym z poruszanych tematów będzie buddyzm w "Gwiezdnych Wojnach". Studenci na warsztat wezmą też stworzoną na potrzeby uniwersum "Gwiezdnych Wojen" pseudonaukową koncepcję midichlorianów, czyli mikroskopijnych form żyjących rzekomo w komórkach wszystkich żywych istot, które zapewniać mają bohaterom sagi kontakt z "Mocą".

"Wyrosła wokół filmów multimedialna franczyza i wielopokoleniowe zastępy fanów wymagają refleksji, których nie sposób podejmować tylko z perspektywy jednej dyscypliny humanistycznej. Konieczne są komplementarne wobec siebie badania interdyscyplinarne, oświetlające ze wszystkich stron fenomen +kultury Gwiezdnych wojen+. Mamy nadzieję, że organizowana przez nas konferencja stanie się okazją do podjęcia takich analiz" - wyjaśniają organizatorzy.

Konferencja odbędzie się od 27 do 29 września w Instytucie Filologii Polskiej UWr.

Koło Badaczy Popkultury „Trickster” chce zajmować się edukacją popkulturową. Członkowie koła organizowali wcześniej konferencję „Bękarty X muzy – filmowe adaptacje materiałów nieliterackich”, konferencję „Cthulhu na prezydenta. Między władzą a popkulturą” czy spotkania, podczas których przestawiane są wyniki badań nad różnymi aspektami popkultury.

Strona konferencji "Kultura Gwiezdnych Wojen dostępna jest pod adresem: http://starwars.uni.wroc.pl/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2021