Studenci z Wrocławia wyruszą śladami znanego geologa

Sumatra, Jawa i Bali, do tych miejsc dotrą studenci Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy podczas specjalnej wyprawy, chcą upamiętnić postać profesora Józefa Zwierzyckiego. Śladami polskiego geologa wyruszą 22 lipca.

Józef Zwierzycki to wybitny polski geolog, badacz Archipelagu Malajskiego i Nowej Gwinei. Indonezję eksplorował przez 24 lata od 1914 roku, odkrywając m.in. tamtejsze złoża geologiczne. Po II wojnie światowej trafił do Wrocławia, gdzie odbudowywał tamtejszy uniwersytet.

Jak czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Wrocławskiego, dziś jego nazwisko nosi bulwar, ciągnący się wzdłuż Odry przy Instytucie Nauk Geologicznych UWr. Jednak niewielu wrocławian wie, kim był patron tego miejsca. Tę niewiedzę postanowili zmienić członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geologów UWr (SKN Geologów), którzy organizują wyprawę śladami naukowca.

„Studenci będą przemierzać Indonezję z zachodu na wschód. Zaczną od północnej Sumatry, potem czeka na nich Jawa. Swoją ekspedycję zakończą na wyspie Bali. Dotrą m.in. do Jeziora Toba – największej holoceńskiej kaldery wulkanicznej na świecie; porośniętych lasem równikowym wysp Mentawai” – informuje UWr.

Jeżeli aktywność wulkaniczna będzie niska, to wejdą na najwyższy szczyt Indonezji – wulkan Semeru (3676 m n.p.m.). Ponadto spotkają się z geologiami Uniwersytetu w Bandung, którego profesorem był Zwierzycki. Uczestnicy chcą promować barwną postać profesora, jego dokonania w Indonezji oraz działalność naukową i dydaktyczną w powojennej Polsce.

Po powrocie planują seminaria na Uniwersytecie Wrocławskim, prelekcje i wystawy w szkołach oraz napisanie kilku artykułów promujących postać patrona wyprawy.

Szczegółowe informacje na temat wyprawy są dostępne na stronie: http://www.geolodzy.uni.wroc.pl/indonezja/

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.01.2022 PAP/Lech Muszyński

    Wrocław/ Urządzenie BATMAN pomoże naukowcom w badaniu nietoperzy

  • Mrzeżyno, 02.12..2022. Ślad łapy wilka, 2 bm. (mb/doro) PAP/Marcin Bielecki

    Naukowcy: europejskie populacje wilków nadal są zbyt małe

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera