Nauka dla Społeczeństwa

02.04.2023
PL EN
24.06.2013 aktualizacja 24.06.2013

Kopalnia w Bochni i wielicki Zamek Żupny trafiły na listę UNESCO

Kopalnia soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce to kolejne polskie zabytki, które trafiły do rejestru UNESCO. W niedzielę zadecydował o tym Komitet ds. Światowego Dziedzictwa, którego posiedzenie trwa właśnie w stolicy Kambodży.

Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sztolnie w Bochni i wielicki zamek żupny uzupełniły na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO wpis dotyczący kopalni soli w Wieliczce, która w rejestrze znajduje się od 1978 r. Wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce figurują teraz na liście pod wspólna nazwą „Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni".

Decyzję o rozszerzeniu listy o kolejne polskie zabytki podjął Komitet ds. Światowego Dziedzictwa UNESCO na posiedzeniu w Phnom Penh w Kambodży. Zabiegała o to dyrekcja kopani soli w Bochni. Do współpracy na rzecz rozszerzenia rejestru włączyły się też dyrekcja kopalni soli w Wieliczce oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce; koordynacją i nadzorem nad opracowaniem wniosku zajął się Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Kopalnia w Bochni powstała w połowie XIII w. Strefę zabytkową stanowią 3 szyby oraz 9 poziomów usytuowanych pod powierzchnią terenu, a cenną spuścizną kultury duchowej bocheńskich górników są podziemne kaplice i miejsca kultu religijnego.

W piątek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano także drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Był to pierwszy wpis polskich zabytków na listę UNESCO od siedmiu lat – ostatnio, w 2006 r., wpisano na nią Halę Stulecia we Wrocławiu.

Również w piątek na listę wciągnięto sycylijską Etnę, pustynię Namib w Namibii na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego oraz rezerwat biosfery El Pinacate i pustynię Altar w Meksyku. Z kolei w sobotę komitet zdecydował o wpisaniu na listę UNESCO japońskiej góry Fudżi - najwyższego szczyt tego kraju i świętej góry wyznawców szintoizmu.

Posiedzenie Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa rozpoczęło się w czwartek i potrwa do 27 czerwca. W tym czasie komitet ma rozpatrzyć wnioski dotyczące 31 obiektów przyrody i kultury pretendujących do znalezienia się na oenzetowskiej liście światowego dziedzictwa.

Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 14 dóbr z terenów Polski. Na całym świecie rejestr obejmuje 969 obiekty ze 157 krajów.

PAP - Nauka w Polsce

stav/ awl/ ro/ abe/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023