XVIII Jarmark Archeologiczny i rekonstrukcja najazdu z 1233 r. w Kaliszu

Inscenizację najazdu wojsk Henryka Brodatego na Kalisz z 1233 roku będzie można zobaczyć w sobotę w Kaliszu (wielkopolskie) podczas XVIII Jarmarku Archeologicznego.

780 lat temu Henryk Brodaty, który był jednym z władców polskich czasów rozdrobnienia dzielnicowego, zajął Kalisz. Podczas walk kaliski gród został w znacznym stopniu spalony i zniszczony. Henryk Brodaty nie odbudował jednak zdobytego przez siebie grodu, lecz zbudował nowy na północ od poprzedniej siedziby. Organizatorzy zaplanowali dwukrotne przedstawienie rekonstrukcji historycznej najazdu - o godz. 16 i 17.30.

"Chcemy przypomnieć mieszkańcom o tym ważnym wydarzeniu. Nie będzie to gigantyczna inscenizacja. Po obu stronach konfliktu będzie w niej udział brało kilkanaście osób. Rozłożymy przed wjazdem do grodu obóz najeźdźców, a po drugiej znajdą się jego obrońcy i nastąpi starcie obu stron" - powiedział w rozmowie z PAP Marcin Magdziński z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Poza inscenizacją odwiedzający będą mogli zobaczyć życie średniowieczne oraz wysłuchać podczas warsztatów opowieści o okresie średniowiecza. "Przybliżymy turystom ten okres dziejów. Mam nadzieję, że będą to ciekawe opowieści o kulturze, ale też zbrojeniu i życiu codziennym. Ponadto turyści będą mieli możliwość sprawdzenia się w wielu rodzajach rzemiosła, będzie okazja do strzelenia z łuku, rzutu oszczepem. Zorganizujemy również wypożyczalnie strojów rycerza, żeby można było go przymierzyć. Naszym celem jest zaangażowanie uczestników jarmarku do aktywnego udziału w zabawie" – powiedział Magdziński.

Natomiast najmłodsi będą mieli okazję wcielić się w rolę archeologa. "Przygotowaliśmy zabawę w poszukiwanie skarbów, dzięki której chcemy przybliżyć pracę archeologów. Pokażemy ich warsztat pracy oraz narzędzia, jakie podczas niej wykorzystują. Później postaramy się zrekonstruować znalezione naczynie" – tłumaczy Magdziński.

XVIII Jarmark Archeologiczny odbywa się w ramach obchodów święta miasta.

PAp - Nauka w Polsce

mat/ mlu/ ura/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 12.12.1916. Powitanie komendanta głównego POW Józefa Piłsudskiego (5L, w mundurze bez pasa) na Dworcu Wiedeńskim. PAP/Reprodukcja

    Pierwsze dni niepodległości. Od powrotu do Warszawy Piłsudski był kluczem do rozwiązania chaosu

  • Warszawa 12.12.1916. Powitanie komendanta głównego POW Józefa Piłsudskiego (na pierwszym planie) przed Dworcem Wiedeńskim w grudniu 1916 roku. PAP/Reprodukcja

    106 lat temu Józef Piłsudski przejął władzę z rąk Rady Regencyjnej. Ten moment stał się symbolem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera