Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.10.2021
PL EN
14.06.2013 aktualizacja 14.06.2013

Konkurs AstroCamera 2013 rozstrzygnięty

Najlepsze zdjęcia astrofotograficzne - obiektów głębokiego nieba, Układu Słonecznego oraz "astrokrajobrazów" – nagrodzono w konkursie AstroCamera 2013. Organizatorem było gdańskie Centrum Hewelianum.

Do trzeciej edycji konkursu zgłoszono łącznie 271 zdjęć nadesłanych przez 25 uczestników. Największą popularnością cieszyła się najtrudniejsza kategoria - "Obiekty głębokiego Nieba". Pierwsze miejsce zdobyło w niej zdjęcie Bogdana Jarzyny „Dusza i serce”. Na drugim uplasował się Piotr Dzikowski ze zdjęciem „HaLRGB SNR PH”. Jury przyznało też trzy miejsca trzecie. Otrzymali je: Tadeusz Smela za „Łańcuch Markariana”; Szczepan Skibicki autor zdjęcie „Od Łabędzia po Woźnicę” oraz Jacek Bobowik za „IC 434”.

W kategorii „Obiekty Układu Słonecznego” nie przyznano pierwszego miejsca. Drugie miejsce zajął Paweł Warchał, którego nagrodzono za zdjęcie „Wenus i Słońce w tle”. Na trzecim miejscu uplasował się Filip Szczerek ze zdjęciem „Praca”.

W trzeciej konkursowej kategorii „Astro-Krajobraz” przyznano jedynie dwa pierwsze miejsca. Nagrodzono nimi: Szczepana Skibickiego za „Wielką Niedźwiedzicę” oraz Piotra Potępę autora zdjęcia „1 proc.”.

„+AstroCamera+ jest jedynym cyklicznym konkursem astrofotograficznym organizowanym w Polsce. Liczymy, że wraz z kolejnymi edycjami to nietypowe hobby zyska wielu nowych pasjonatów, dzięki którym daleki kosmos staje się nam bliższy" - informuje Centrum Hewelianum.

Szczegółową listę nagrodzonych i wyróżnionych można znaleźć na stronie: http://www.hewelianum.pl/index.php/aktualnosci,431

Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie pokonkursowej zorganizowanej przez Centrum Hewelianum oraz w czasopiśmie astronomicznym "Urania - Postępy astronomii". Planowane jest również wydanie albumu z nagrodzonymi pracami z trzech edycji.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021