Oceania znów wyrusza w rejs

W dwumiesięczną ekspedycję badawczą wyrusza statek naukowo-badawczy Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie - Oceania. Naukowcy m.in. pobiorą próbki wody oraz osadów dennych i wykonają pomiary hydrologiczne czy meteorologiczne.

Jak poinformowała PAP Joanna Potrykus z Instytutu Oceanologii PAN, będzie to już 27. ekspedycja Oceanii. 12 czerwca statek wyrusza w rejs, który obejmie akweny Morza Norweskiego, Barentsa, Grenlandzkiego oraz fiordy zachodniego Spitsbergenu.

W czasie rejsu wykonane będą pomiary hydrologiczne, meteorologiczne i aerozolowe. Naukowcy z Oceanii pobiorą również próbki wody i osadów dennych. Chcą na nich wykonać badania chemiczne, ekologiczne i genetyczne. Poza tym wykonane będą obserwacje planktonu. "Tak szeroki, interdyscyplinarny zakres badań pozwala obserwować zmiany jakie zachodzą w Arktyce wskutek globalnych zmian klimatu" - komentuje Joanna Potrykus.

Rejs odbywa się w ramach długoletniego programu AREX obejmującego szerokie spektrum badań morza w obszarze Arktyki europejskiej. W trakcie rejsu realizowanych jest wiele programów krajowych i międzynarodowych. "Wyprawy AREX należą do największych polskich wypraw naukowych i chyba do najbardziej przygotowywanych wypraw arktycznych w naszym kraju" - komentuje przedstawicielka IO PAN.

Rejsy Oceanii realizowane są od ponad dwóch dekad przez Instytut Oceanologii PAN, stanowią wkład Polski w poznanie i zrozumienie Arktyki, zmian zachodzących w oceanie, atmosferze i na lodowcach, oraz zmian w biosferze.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

  • Adobe Stock

    Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera