BMI mamy wypisane na twarzy

Analizując zdjęcie twarzy, można określić wskaźnik masy ciała (BMI) – informuje „New Scientist”.

Wskaźnik masy ciała (Body Mass Index, w skrócie BMI) – to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Pozwala ocenić, czy dana osoba ma niedowagę (poniżej 18,5), wagę prawidłową (18,5 do 24,99) czy też nadwagę (25 i więcej). Powyżej 30 mówimy już o otyłości.

Guodong Guo i jego koledzy z West Virginia University w Morgantown opracowali program komputerowy, który pozwala określić BMI na podstawie zdjęcia twarzy. Analizowane są między innymi proporcje kości policzkowych i szczęki, długość twarzy oraz średnia odległość pomiędzy okiem a brwią. Dzięki temu można określić budowę danej osoby, a nawet ryzyko wystąpienia u niej niektórych chorób.

Gdy programowi „pokazano” zdjęcia twarzy 14 500 osób o znanym BMI, jego oceny były zgodne ze stanem rzeczywistym z dokładnością do 1-2 punktów.

Zdaniem Guo dopracowanie programu może jeszcze poprawić jego działanie. Uważa, że taka analiza przyda się w diagnostyce oraz ... na stronach randkowych.

Niektórzy eksperci obawiają się jednak, że tego rodzaju analiza zdjęć - na przykład dołączonych do CV - może stać się narzędziem dyskryminacji. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera