Odczytywanie starych zwojów bez rozwijania

Stare zwoje, zbyt kruche, żeby móc je rozwinąć, będzie można teraz odczytać bez konieczności rozwijania. Umożliwi to wynalazek naukowców brytyjskich.

Stare pergaminowe zwoje często są zbyt łamliwe, żeby można je było rozwinąć bez zniszczenia ich. Dzięki najnowszej technologii można je będzie „rozwijać” wirtualnie.

Naukowcy z Cardiff University i University of London opracowali specjalny skaner, dzięki któremu można taki zwój prześwietlić. Technologię zastosowano już do XIX-wiecznego zwoju z Norfolk Record Office.

Pergaminy są skanowane za pomocą promieni rentgenowskich. Celem jest wykrycie w pergaminie żelaza, które w Europie było powszechnym składnikiem atramentu pomiędzy XII a XIX w.

Dzięki tzw. mikrotomografii dokonuje się serii prześwietleń dokumentu, posuwając się coraz bardzie w głąb. W ten sposób powstają obrazy jego „plasterków”. Następnie za pomocą specjalnego oprogramowania, opracowanego w Cardiff, oblicza się, gdzie znajduje się atrament na pergaminie. Na koniec przetwarza się to w obraz rozwiniętego zwoju.

Naukowcy zbudowali do tego celu specjalny skaner do tomografii o większej rozdzielczości niż dotąd dostępne.

Na wirtualne rozwinięcie czekają tysiące zwojów przechowywanych w bibliotekach całego świata.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera