Przy pomocy specjalnego implantu oraz leczniczego żelu możliwe jest przywrócenie funkcji zniszczonych nerwów obwodowych - informuje na swojej stronie internetowej Tel Aviv University (Izrael).
Izraelscy naukowcy opracowali metodę, przy pomocy której są w stanie połączyć rozerwane końce uszkodzonego nerwu peryferyjnego i wznowić przepływ sygnałów ruchowych lub czuciowych w danym miejscu.
Technika polega na wszczepieniu pacjentowi specjalnej, miękkiej, biodegradowalnej rurki, wypełnionej innowacyjnym żelem (Guiding Regeneration Gel), który dzięki swoim leczniczym właściwościom wspomaga wzrost nerwów i wpływa na przywrócenie ich uprzednich funkcji.
Wszczepiona rurka spaja rozerwane końce nerwu, a żel odżywia włókna nerwowe, co skutkuje ponownym połączeniem rozerwanych końców nawet poważnie zniszczonych nerwów.
Leczniczy żel składa się z trzech głównych komponentów: antyoksydantów o silnych właściwościach przeciwzapalnych, syntetycznych peptydów lamininowych, które wyznaczają włóknom nerwowym kierunek wzrostu i stanowią dla nich podporę oraz kwasu hialuronowego, zapobiegającego wysychaniu implantu.
Nowa metoda lecznicza została już wykorzystana w próbach z udziałem zwierząt i zdobywa dużą międzynarodową popularność. Została zaprezentowana m.in. na konferencjach Światowej Federacji Stowarzyszeń Neurologicznych (World Federation of Neurological Societies) i Europejskiego Towarzystwa Neurologicznego (European Neurological Society). (PAP)
ooo/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.