01.10.2020
PL EN
11.05.2013 aktualizacja 11.05.2013

W warszawskim CAMK PAN wykład o widmach

O widmach i spektroskopii – jednej z podstawowych technik badawczych w astronomii – będzie mowa podczas wykładu popularnonaukowego, który odbędzie się w poniedziałek, 13 maja w Warszawie w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN.

Spektroskopia, czyli inaczej analiza widmowa, to nauka o oddziaływaniu różnego rodzaju promieniowania z materią. Widmo jest obrazem promieniowania rozłożonym na różne częstotliwości, długości fali albo energie. Technika ta jest stosowana w różnych dziedzinach nauki, a w szczególności bardzo ważna dla astronomii.

W widmach widoczne są „odciski palców” atomów i cząsteczek, a z dokładnej ich analizy można uzyskać informacje nie tylko o składzie chemicznym, ale i o innych własnościach obiektów niebieskich i panujących w kosmosie warunkach. Przykładowo metodą spektroskopową odkryto większość ze znanych obecnie kilkuset planet pozasłonecznych.

Podczas popularnonaukowego wykładu Weronika Narloch (CAMK PAN, Warszawa) przybliży słuchaczom widma, to w jaki sposób powstają, jak są klasyfikowane oraz opowie historię odkryć w tej dziedzinie.

Wykład rozpocznie się o godz. 17.00. Odbędzie się w budynku Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, przy ul. Bartyckiej 18. W przypadku pogodnego wieczoru po wykładzie odbędzie się pokaz nieba. Na wykład mogą przyjść wszyscy chętni, jest bezpłatny.

Więcej informacji o cyklu wykładów popularnonaukowych w warszawskim CAMK PAN można znaleźć na stronie internetowej: www.camk.edu.pl

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020