Uczelnie i instytucje

W czwartek politechniki otwarte tylko dla dziewczyn

Warsztaty, rozmowy ze studentkami i naukowcami, zwiedzanie laboratoriów, to niektóre propozycje dla uczestniczek „Dnia Otwartego Tylko dla Dziewczyn”. Ogólnopolska akcja zachęcająca do nauki na uczelniach technicznych odbędzie się w czwartek w osiemnastu szkołach wyższych.

"Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn" to kulminacyjny punkt akcji "Dziewczyny na politechniki" organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Ma ona przełamywać stereotypy na temat męskich i kobiecych zawodów i zachęcić uczennice do podejmowania studiów na kierunkach technicznych i ścisłych.

Ogólnopolski dzień otwarty będzie obchodzony na politechnikach w: Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu, Kielcach, w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Do akcji "Dziewczyny na politechniki" włączyły się również uniwersytety, które w ramach modułu "Dziewczyny do ścisłych" promują wydziały związane z kierunkami ścisłymi.

W przedsięwzięciu biorą udział poszczególne wydziały: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie.

Jakich atrakcji mogą się spodziewać dziewczyny, które w czwartek odwiedzą jedną z 18 szkół wyższych zaangażowanych w akcję? Politechnika Gdańska umożliwi np. zwiedzanie laboratoriów m.in. wysokich napięć, trakcji elektrycznej oraz studia, w którym powstają nagrania muzyczne i animacje. Będzie można zobaczyć, jak wygląda komora bezechowa i do czego jest ona wykorzystywana.

Na Politechnice Rzeszowskiej będzie można wysłuchać rozmowy z astronautką NASA - Marshą Ivins oraz porozmawiać m.in. z mjr Katarzyną Arabską - pilotem w Straży Granicznej.

Koła Naukowe Politechniki Warszawskiej zademonstrują swoje wynalazki i odkrycia, a absolwentki uczelni pokażą trzy możliwe ścieżki kariery zawodowej: karierę naukową, pracę w korporacji i własną firmę. W uczelnianym biurze karier będzie można sprawdzić, czy ma się smykałkę inżynierską, a w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT poznać kobiece oblicze nowych technologii w modzie, zdrowiu i ekologii.

Wykładowcy Politechniki Poznańskiej przygotowali specjalne wykłady tematyczne: „Poczuj klimat studiowania". O komunikacji przez urządzenia mobilne i innowacyjnych formach reklamy opowie dr Ewa Badzińska; jak zdać maturę z matematyki podpowiedzą dr Grzegorz Grzegorczyk i dr Wiesława Nowakowska; dr sztuki Przemysław Tomczak podczas wykładu "Architektura dla kobiet" zaprezentuje Wydział Architektury.

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotował cykl trzech wykładów i pokaz dwóch filmów popularnonaukowych zrealizowanych na Wydziale. O nowych problemach i wyzwaniach fizyki w XXI wieku opowie prof. Ewa Gudowska-Nowak; największe osiągnięcia medycyny przedstawi Grzegorz Brzezinka, a prof. Michał Praszałowicz wyjaśni, kto kradnie neutrina słoneczne.

Z kolei Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przygotował "Dzień Otwarty nie tylko dla Dziewczyn". Organizatorzy zapraszają wszystkich, niezależnie od płci, na zajęcia w Zakładzie Spektroskopii Jądrowej, Instytucie Geofizyki czy Zakładzie Biofizyki. W programie znalazły się pokazy ilustrujące najważniejsze własności promieniowania alfa, beta i gamma, badania teledetekcyjne atmosfery. Będzie można też zobaczyć w akcji robota pipetującego Mosquito, pozwalającego na uzyskiwanie kryształów białek.

Z raportu "Kobiety na politechnikach 2013", przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy wynika, że wzrost liczby studentów na politechnikach jest zasługą niemal wyłącznie kobiet. Stanowią one już blisko 36 proc. ogólnej liczby studentów uczelni technicznych.

W roku akademickim 2007/2008 na uczelniach technicznych kształciło się ponad 280 tys. studentów. „Obecnie jest ich ponad 306 tysięcy, przy czym liczba dziewczyn wzrosła o ponad 24 tys., a mężczyzn w tym samym czasie – prawie o 2 tysiące” – czytamy w raporcie.

Rejestracja na atrakcje Dnia Tylko dla Dziewczyn i szczegółowy program imprez są dostępne na stronie: www.dziewczynynapolitechnik.pl

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NCN przyznało granty na projekty z udziałem zespołów polskich, słoweńskich i czeskich

  • Fot. Adobe Stock

    ERC Synergy Grant dla zespołu prof. Adama Izdebskiego - ok. 10 mln euro na badanie pandemii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera