Dwadzieścia uczelni - politechnik i wydziałów ścisłych uniwersytetów weźmie 30 marca udział w akcji "Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn". Jej celem jest przekonanie kobiet, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są doskonałym pomysłem na życie.
W ramach akcji odbędą się liczne spotkania z wykładowczyniami, doktorkami, naukowczyniami, a także studentkami i absolwentkami. W ten sposób uczennice szkół ponadgimnazjalnych będą mogły dowiedzieć się więcej na temat możliwych ścieżek kariery na kierunkach ścisłych.
"Dziewczyny tego dnia będą mogły zwiedzać laboratoria, uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach, pokazach i wykładach. Tego dnia dzięki inżynierii i nowym technologiom niemożliwe stanie się możliwe - będzie można skonstruować swojego własnego satelitę, napisać pierwszą grę, skonstruować radioodbiornik, zrobić projekt a potem wydrukować go na drukarce 3D, dowiedzieć się o niezwykłych właściwościach wody i jak pracują oczyszczalnie ścieków" - wyliczają organizatorzy.
Tego samego dnia odbędzie się również "Bieg w Kasku" - w sześciu miastach Polski maturzystki pobiegną w kaskach akcji "Dziewczyny na politechniki!".
Udział w wydarzeniach możliwy jest po zarejestrowaniu się na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl.
Akcję "Dziewczyny na politechniki!" (jak też kolejną, "Dziewczyny do ścisłych!") zainicjowała Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) wraz z Fundacją Edukacyjną Perspektywy. Akcja ma pomóc w przełamywaniu stereotypów w myśleniu i zachęcać uczennice szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Do tej pory wzięło w niej udział 100 tysięcy dziewczyn
Z raportu "Kobiety na politechnikach 2017-2017" wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat akcji "Dziewczyny na politechniki!" udział kobiet na uczelniach technicznych wzrósł z 30 proc. do 37 proc. i wciąż się zwiększa. Na niektórych z nich, liczba studentek wzrosła nawet o ponad 60 proc.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.