Polscy wynalazcy rywalizują o 50 tys. zł

Innowatorzy, finaliści konkursu "Polski Wynalazek 2013" mają szansę wygrać 50 tys. zł. Autorzy ośmiu najlepszych rozwiązań zmierzą się w poniedziałkowy wieczór w show w TVP. Zwycięzców wybrać mają telewidzowie. Konkurs organizuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z Telewizją Polską oraz Firmą Jake Vision sp. z o.o.

Podczas poniedziałkowego show zaprezentowanych zostanie osiem wynalazków, które mogą ułatwić życie codzienne. Jury konkursu oceni wynalazki i przyzna im swoje wyróżnienie, ale to, do kogo trafi nagroda główna - 50 tys. zł. - zależeć będzie od SMS-owego głosowania telewidzów.

Wśród finalistów znaleźli się autorzy technologii rozpoznawania mowy z firmy VoiceLab. Ich aplikacje pozwala na automatyczną zamianę mowy na tekst. Tak więc na bieżąco po ich wypowiedzeniu słowa trafiają do komputera jako tekst pisany.

Innym z wynalazków, które mają szansę na zwycięstwo jest CyberRyba, podwodny robot, który porusza się jak ryba. Autorami wynalazku są Marcin Malec i Marcin Morawski, którzy są automatykami i robotykami.

Z kolei zespół prof. Andrzeja Czyżewskiego z Politechniki Gdańskiej opracował system Cyber-oko. Dzięki niemu możliwa jest integracja techniki śledzenia wzroku, analizy fal mózgowych EEG i modułu emitującego bodźce zapachowe. System ma pomóc w badaniu stanu świadomości i w terapii pacjentów zdiagnozowanych jako osoby w stanie wegetatywnym.

Innym finałowym pomysłem jest technologia Cybernetics Artificial Cell opracowana przez konstruktora Andrzeja Pietrzyka. Wynalazca chce zbudować przy pomocy tysięcy sztucznych dynamicznych komórek przestrzenne struktury podobne do struktur biologicznych.

Śledzący światło fotobioreaktor do produkcji biopaliw to z kolei wynalazek Szymona Talbierza i Natalii Kujawskiej, doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego. Wynalazek pozwala na hodowlę mikroalg, z których można potem produkować biopaliwo.

Zespół prof. Józefa Piotrowskiego z Politechniki Łódzkiej opracował z kolei specjalny detektor dalekiej podczerwieni, który służyć ma w zastosowaniach kosmicznych. Detektory podobnego typu wykorzystywane są nie tylko w kosmosie. Używa się ich również do budowy niezwykle czułych analizatorów substancji, które potrafią znaleźć w oddechu człowieka markery chorób nowotworowych czy do budowy urządzeń wykrywających narkotyki i materiały wybuchowe w zamkniętym bagażu pasażerów.

Jednym z finałowych pomysłów jest również krioNgine - pojazd zeroemisyjny, opracowany przez Daniela Brandyka. Pojazd napędzany jest ciekłym azotem.

Wśród prezentowanych w poniedziałek wynalazków znajdzie się również SAFE STEP opracowana przez zespół Mariusza Zyngiera. Jest to doskonalsza wersja laski dla niewidomych, emitująca światło i reagująca wibracją na zbliżające się przeszkody.

W czasie finału każdy z wynalazków będzie miał swojego ambasadora, który pomoże innowatorom w walce o wygraną. Ambasadorami zostaną m.in. Tomasz Kammel, Rafał Bryndal, Jolanta Fraszyńska czy Jerzy Dudek.

Program można będzie obejrzeć 18 marca o 20.20 w TVP1.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera