Od 6 do 20 marca w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej gości wystawa przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (MPPP).
Jej uroczystego otwarcia dokonał marszałek senatu Bogdan Borusewicz w towarzystwie prymasa Polski Józef Kowalczyka, który objął ekspozycję honorowym patronatem. W uroczystości udział wzięli senatorowie i posłowie oraz władze samorządowe – poinformowała PAP Magda Robaszkiewicz, rzecznik prasowa MPPP.
Ekspozycja ma zapoznać zwiedzających z okresem powstawania państwa polskiego, ze szczególnym wyeksponowaniem znaczenia i roli Gniezna w początkach i pierwszych wiekach państwowości i Kościoła w Polsce. Merytoryczna zawartość wystawy opiera się na wynikach najnowszych badań archeologicznych i historiograficznych.
"Przygotowane teksty wraz z zestawem specjalnie dobranych ilustracji oraz kopie wybranych zabytków przenoszą widza do grodu gnieźnieńskiego w okresie wczesnopiastowskim. Na ilustracje zawarte na planszach składają się mapki, fotografie unikatowych zabytków i rekonstrukcje rysunkowe obiektów czy zdarzeń historycznych" – wyjaśnia Magda Robaszkiewicz.
Dodatkową atrakcją wystawy jest prezentacja wiernej kopii słynnych Drzwi Gnieźnieńskich w naturalnej wielkości (skala 1:1) wraz ze specjalnym komentarzem ilustracyjno-opisowym na jednej z plansz, omawiającym znaczenie ikonograficzne wszystkich przedstawień na zabytku. W trakcie otwarcia wystawy zaprezentowano również zespół kilkunastu cennych zabytków.
"Ekspozycję mogą zobaczyć nie tylko senatorowie i posłowie, ale również wszyscy, którzy odwiedzają gmach - wycieczki szkolne, delegacje z Polski i zagranicy" – dodaje Robaszkiewicz.
Inicjatorem powstania wystawy jest senator Piotr Gruszczyński, natomiast jej autorami są Tomasz Janiak i Gerard Radecki – dyrektor MPPP. Projekt graficzny oraz ilustracje wykonał Jarosław Gryguć. Wszystkie plansze prezentowane na wystawie są dostępne na stronie internetowej MPPP: http://mppp.pl/2013/2013_senat_plansze.pdf
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.