25 firm zostało już przyjętych do budowanego Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Większość z nich to firmy młode, które znajdą swoje miejsce w inkubatorze technologicznym - poinformował PAP Park.
Do końca marca trwa jeszcze ostatnia rekrutacja podmiotów do inkubatora technologicznego. To szansa dla młodych osób, które dopiero planują rozpoczęcie działalności lub takich, które na koniec pierwszego kwartału 2013 roku będą działać na rynku nie dłużej niż trzy lata - poinformowała PAP w komunikacie Julita Maciorowska z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (BPN-T).
Po dotychczasowych dwóch naborach formalnie status lokatora inkubatora technologicznego dostało 21 firm, 4 kolejne ulokują się w centrum technologicznym. Jest też już dwóch pierwszych najemców na specjalistyczne laboratoria, które powstaną w Parku.
W inkubatorze, czyli miejscu dla młodych firm, znajdą się głównie podmioty zajmujące się nowoczesnymi technologiami z branży IT, automatyki i robotyki, a także elektroniki, e-marketingu, aplikacji mobilnych, grafiki komputerowej, telekomunikacji.
W centrum technologicznym natomiast działać będą 4 firmy z branży IT dla sektora finansowego, zajmujące się wytwarzaniem oprogramowania i przetwarzaniem danych. Firmy te zajmą większość powierzchni centrum. Zostało tam jeszcze wolnych tylko około 150 metrów powierzchni biurowej. Firmy chętne mogą się jeszcze zgłaszać. To miejsce przede wszystkim dla podmiotów, które prowadzą innowacyjną działalność związaną z nowoczesnymi technologiami - podkreśla Park.
Na terenie centrum technologicznego powstawać też będą laboratoria. Już wiadomo, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku będzie tam prowadzić Laboratorium Obrazowania Medycznego. Znajdzie się tam specjalistyczne, unikalne na skalę europejską urządzenie do skanowania ciała ludzkiego. Rzecznik UM prof. Lech Chyczewski powiedział PAP, że sprzęt ten będzie służył zarówno do diagnostyki pacjentów jak i do badań naukowych nad chorobami cywilizacyjnymi takimi jak np. nowotwory czy cukrzyca i powikłaniami tych schorzeń. Badania naukowe będą się odbywać we współpracy z biznesem.
Wiadomo już też, że drugie laboratorium będzie zajmować Polska Akademia Nauk, która je wyposaży na potrzeby Zakładu Profilaktyki Chorób Metabolicznych.
BPN-T poinformował, że w laboratoriach zostało jeszcze do wynajęcia około 273 metrów powierzchni dla zainteresowanych najemców.
W ramach tworzenia Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego miasto przygotowało także dla inwestorów 23,1 ha gruntów. To 27 działek. Pierwsze grunty miasto wystawi na sprzedaż na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2013 roku - poinformowała Maciorowska. Już wiadomo, że będą tam się mogły lokować najbardziej innowacyjne firmy.
Budowa Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego trwa od maja 2011 r. Są na niej opóźnienia. Władze miasta informowały w styczniu, że oficjalnie inkubator technologiczny zostanie otwarty w trzecim kwartale 2013 roku, a centrum technologiczne w czwartym kwartale 2013 r. lub w pierwszym 2014 r. Wcześniej firmy będą się tam wprowadzać.
Budowa BPN-T jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez władze Białegostoku z wykorzystaniem środków z UE. Wartość całego projektu to blisko 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł to dotacja z Unii z programu Rozwój Polski Wschodniej.
PAP - Nauka w Polsce
kow/ par/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.