Nad rzeką Kamienną w woj. świętokrzyskim powstaje geopark

Ochrona i udostępnienie stanowisk geologicznych oraz promocja turystyczna północnej części województwa świętokrzyskiego to główne zadania geoparku "Nad Kamienną", jaki planują utworzyć samorządy.

Kilkanaście samorządów z sześciu północnych powiatów województwa świętokrzyskiego podpisało deklarację utworzenia geoparku "Nad Kamienną" - poinformował w czwartek PAP dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Paweł Kołodziejski. Będzie to obszar promocji i ochrony stanowisk geologicznych.

"To bardzo nowoczesna forma zabezpieczenia oraz promowania stanowisk geologicznych w Europie. Mamy szereg dobrych przykładów, m.in. z Wielkiej Brytanii, które pokazują jak można chronić geologię i jednocześnie uczynić ją instrumentem pozyskiwania turystów" - powiedział PAP Kołodziejski.

Centrum administracyjnym i edukacyjnym geoparku "Nad Kamienną" ma być Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Jak wyjaśnił Kołodziejski decyzja wynika m.in. z tego, że instytucja ma doświadczenia w promowaniu geologii i edukacji paleontologicznej. "Poza tym zdecydowało o tym położenie Starachowic w centralnej części Doliny Kamiennej" - wyjaśnił.

Stworzenie geoparku jest wspólną inicjatywą Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie oraz powiatu starachowickiego. Pierwsze plany dotyczące tego obszaru pojawiły się już 2001 roku."Przyszedł czas, żeby tą koncepcję stopniowo wcielać w życie. Za nami pierwszy krok w kierunku porządkowania stanowisk i próby aplikowania o środki" - powiedział Kołodziejski.

Północna część województwa świętokrzyskiego obfituje w szereg cennych stanowisk geologicznych. Wśród nich znajduje się m.in. rezerwat Gagaty Sołtykowskie, w którym znajdują się skamieniałe tropy dwóch różnych gatunków dinozaurów, oraz Krzemionki Opatowskie, gdzie znajdowała się prehistoryczna kopalnia krzemienia pasiastego.

Najbardziej znanym miejscem wśród turystów w Dolinie Kamiennej jest Bałtów, gdzie odkrycie jednego śladu prehistorycznego gada dało początek doskonale prosperującemu parkowi tematycznemu z modelami dinozaurów oryginalnej wielkości.

Innym ciekawym stanowiskiem geologicznym są osobliwe formy skalne powstałe w wyniku erozji w rezerwacie "Skałki Piekło pod Niekłaniem" niedaleko Stąporkowa.

Na terenie Polski działa obecnie 17 geoparków. Jeden z nich, transgraniczny, polsko-niemiecki Łuk Mużakowa jako jedyny jest wpisany do europejskiej sieci geoparków. Ambicją pomysłodawców utworzenia podobnego obszaru nad Kamienną jest to, by również i on znalazł się w międzynarodowych wykazach.

PAP - Nauka w Polsce

mjk/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Mrzeżyno, 02.12..2022. Ślad łapy wilka, 2 bm. (mb/doro) PAP/Marcin Bielecki

    Naukowcy: europejskie populacje wilków nadal są zbyt małe

  • 06.10.2024. Blaszkowiec drobnozarodnikowy zaprezentowany podczas XXVIII Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej, 6 bm. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży. PAP/Artur Reszko

    Biolog z Uniwersytetu Łódzkiego zbada relacje grzybów z pająkami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera