26.09.2020
PL EN
17.02.2013 aktualizacja 17.02.2013

Księżyc znów spotka się z Jowiszem i Aldebaranem

W poniedziałkowy wieczór Księżyc spotka się z Jowiszem i najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Byka - Aldebaranem - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Wieczór 18 lutego będzie okazją do zobaczenia potrójnej koniunkcji. Jasny Jowisz świeci teraz w konstelacji Byka i zbliżył się na odległość około 5 stopni do najjaśniejszej gwiazdy z tego gwiazdozbioru - Aldebarana. W poniedziałkowy wieczór do tej pary dołączy jeszcze Księżyc znajdujący się tuż po pierwszej kwadrze.

Minimalna odległość dzieląca Srebrny Glob od Jowisza wyniesie tylko 54 minut łuku (a więc mniej niż dwie średnice tarczy Księżyca). Do tego spotkania dojdzie o godzinie 12:55 naszego czasu.

Do maksymalnego zbliżenia Księżyca i Aldebarana dojdzie kilka godzin później. Nastąpi to dokładnie o godzinie 19:06 i wtedy dystans dzielący naszego naturalnego satelitę oraz Aldebarana będzie wynosił 3 stopnie i 47 minut łuku.

Najlepszym czasem do podziwiania zjawiska wydają się okolice godziny 18 naszego czasu. Cała trójka ciał będzie wtedy górować, świecąc prawie 60 stopni nad południowym horyzontem. Księżyc będzie wtedy znajdował się blisko linii łączącej Jowisza z Aldebranem. Użycie typowej lornetki o niewielkim powiększeniu (7-10x) pozwoli umieścić wszystkie trzy obiekty w jednym polu widzenia naszego instrumentu.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020