Nagroda im. J. Jędrzejewicza dla książek o historii nauki

Autorzy najlepszych książek poświęconych historii nauki i techniki mogą brać udział w pierwszej edycji konkursu o Nagrodę im. Jana Jędrzejewicza. Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł. Zgłoszenia trwają do 31 maja.

Nagroda im. Jana Jędrzejewicza ufundowana jest przez miasto Płońsk i przyznawana pod egidą Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN oraz Kasy im. Józefa Mianowskiego - Fundacji Popierania Nauki.

Do konkursu mogą się zgłaszać polscy autorzy książek poświęconych historii nauki i techniki, opublikowanych w języku polskim w roku kalendarzowym poprzedzającym wręczenie nagrody. W roku 2013 Nagroda wyniesie 10 tys. zł.

Wniosek o przyznanie nagrody mogą zgłaszać przedstawiciele polskiego środowiska naukowego i kulturalnego oraz wydawnictwa. Zgłoszenie powinno zawierać egzemplarz książki i list uzasadniający taki wybór.

Nagroda jest przyznawana przez kapitułę, której sześciu członków powołują Komitet Historii Nauki i Techniki Polskiej Akademii Nauk oraz Komitet Kasy im. Józefa Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki. Jako siódmy członek w skład Kapituły wchodzi przedstawiciel burmistrza Płońska.

Żyjący i pracujący w Płońsku Jan Jędrzejewicz (1835–1887), lekarz i astronom, był uczonym cenionym na arenie międzynarodowej i wybitnym popularyzatorem nauki, autorem "Kosmografii", wydanej w 1886 roku. Nagroda ma uhonorować i spopularyzować tę postać. Po studiach na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Moskiewskiego odbył podróż naukową po Europie, a po powrocie otworzył w 1862 roku praktykę lekarską w Płońsku. Stopniowo gromadził instrumentarium astronomiczne i meteorologiczne. W latach 1872–1875 uruchomił w Płońsku prywatne obserwatorium astronomiczne.

Najważniejszym wkładem w astronomię są jego obserwacje gwiazd podwójnych, prowadzone w 1876 i 1887 roku. Był jednym z najwybitniejszych popularyzatorów nauki swoich czasów: dał wiele odczytów publicznych, umieszczał artykuły w prasie. W 1886 roku nakładem Kasy im. Józefa Mianowskiego ukazała się jego Kosmografia, uznawana za najlepszy polski podręcznik astronomii przełomu XIX/XX wieku. Jej drugie wydanie opublikowano w 1907, a wydanie trzecie, reprintowe – w 1980 roku.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać na adres Kasy im. Józefa Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki, ul. Nowy Świat 72, pok. 109 A, 00-330 Warszawa. Termin nadsyłania zgłoszeń do Nagrody mija 31 maja. Wręczenie nagrody odbyć ma się jesienią w Płońsku podczas uroczystości Dni Patrona Miasta Płońska.

Szczegóły nagrody na stronie http://www.khnit.pan.pl

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wyłoniono 15 finalistów Nagród Naukowych "Polityki"

  • 13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Katowice/ Dr Zygfryd Wawrzynek profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera