Jeżowce potrafią gromadzić dwutlenek węgla w swoich organizmach, przechwytując go z morza - wynika z badań opisanych na łamach "Catalysis Science & Technology".
To odkrycie może zrewolucjonizować gospodarkę dwutlenkiem węgla, umożliwiając znaczącą redukcję tego gazu cieplarnianego w atmosferze, oceniają autorzy pracy - brytyjscy naukowcy z Newcastle University.
Odkryli oni, że jeżowce używają niklu do akumulowania dwutlenku węgla z wody morskiej. Nikiel pełni funkcję katalizatora, za pomocą którego CO2 zostaje przekształcone do postaci minerału – węglanu wapnia.
Pilotażowe badania dotyczące redukcji CO2 zakładają m.in. wpompowywanie go pod ziemię. Jest to jednak technologia kosztowna i nie do końca przewidywalna. Istnieje bowiem zagrożenie, że dwutlenek węgla wydostanie się spod ziemi w sposób niekontrolowany w dużej odległości od miejsca wpompowania.
Jak podkreślają badacze, przewaga technologii wykorzystującej do wiązania CO2 niklu polega na tym, że jest ona bardzo tania, a jej produkty uboczne nie są szkodliwe dla środowiska.
Zespół opatentował swoje odkrycie i szuka w tej chwili inwestora. (PAP)
krx/ jjj/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.