Uczelnie i instytucje

Prof. Władysław Miodunka z UJ laureatem nagrody "Polonicus 2013"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prof. Władysław Miodunka z Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem nagrody honorowej Kongresu Polonii Niemieckiej "Polonicus 2013" – poinformowała w środę PAP rzeczniczka UJ Katarzyna Pilitowska. Nagrodę przyznano mu za wieloletnią działalność na rzecz krzewienia języka ojczystego.

Wręczenie nagrody odbędzie się 27 kwietnia podczas uroczystej Gali Polonii w Sali Koronacyjnej Karola Wielkiego ratusza w Akwizgranie.

Prof. Miodunka jest kierownikiem Katedry Języka Polskiego jako Obcego w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swoich badaniach zajmuje się w szczególności językoznawstwem polonistycznym oraz językoznawstwem stosowanym do nauczania języków obcych i studiów etnicznych, a także zagadnieniom bilingwizmu. Opublikował m.in. cztery monografie oraz kilka podręczników (w tym pierwszy do nauki języka polskiego w Brazylii). Autor serii \"Cześć, jak się masz?\".

Nagroda \"Polonicus\" po raz pierwszy została wręczona w 2009 roku. Powstała z inicjatywy Kongresu Polonii Niemieckiej; patronat nad nią sprawuje Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach, obejmujących ważne dla Polonii dziedziny: kulturalną, organizacyjno-integracyjną oraz działania na rzecz dialogu polsko-niemieckiego. Czwarty - honorowy \"Polonicus\" - nadawany jest wyłącznie w nadzwyczajnych przypadkach.

Laureatami w latach poprzednich byli m.in.: prof. Władysław Bartoszewski, prof. Jerzy Buzek, prof. Norman Davies, prof. Karl Dedecius, Krystyna Janda, abp Alfons Nossol.

PAP - Nauka w Polsce

hp/ ls/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Budynek przy ul. Oławskiej 11 we Wrocławiu, w którym działała uczelnia Collegium Humanum (jm) PAP/Maciej Kulczyński

    TVN Warszawa: studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

  • Źródło: Adobe Stock

    Prof. Sankowski: wkrótce powołanie zespołu, który przygotuje założenia Instytutu IDEAS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera