Grodzisko w Żmijowiskach ujawnia kolejne tajemnice

Zespół osadniczy w Żmijowiskach (woj. lubelskie) zajmował o wiele większą powierzchnię niż dotychczas sądzono. Archeolodzy poznali też miejsca, gdzie pod ziemią mogą kryć się relikty wczesnośredniowiecznych obiektów – wykazały najnowsze badania nieinwazyjne przeprowadzone w obrębie stanowiska.

Grodzisko Żmijowiska w okolicach Kazimierza nad Wisłą stanowi oddział Muzeum Nadwiślańskiego. To miejsce, w którym od kilku lat naukowcy popularyzują archeologię w ramach otwartego muzeum tematycznego.

"W 2012 roku przeprowadziliśmy w obrębie stanowiska szeroko zakrojone prace nieinwazyjne. Oprócz nowych danych na temat zasięgu osadnictwa, natrafiliśmy również na prakoryto rzeki Chodelki" – wyjaśnia Paweł Lis, kierownik placówki.

Badania nie tylko znacząco rozszerzyły i wzbogaciły stan wiedzy na temat Żmijowisk, ale również pozwoliły na kompleksowe przedstawienie potencjału archeologicznego tego wczesnośredniowiecznego zespołu osadniczego w nowoczesnej formie cyfrowej. Prace wytyczyły nowe kierunki badawcze i otworzyły możliwości wirtualnej wędrówki do świata Słowian.

Autor programu badań - Piotr Wroniecki poddał opracowaniu dane pozyskane w czasie pomiarów geomagnetycznych (magnetycznych, elektrooporowych i georadarowych) wykonanych przez firmę "Proton-Archeo" oraz informacje z wcześniejszych badań wykopaliskowych z lat 1965-2011. Naukowcy wykonali też lotniczą prospekcję fotograficzną w różnych warunkach oświetlenia i przy różnym stanie szaty roślinnej. Stosując nowoczesną metodę skaningu laserowego wykonano także inwentaryzację 3D całości zespołu osadniczego.

W ich efekcie powstała baza GIS (System Informacji Geograficznej) zawierająca numeryczny model terenu, lokalną siatkę pomiarową z naniesionymi wykopami ze wszystkich sezonów badawczych, ortofotomapę i pełną wizualizację badań geofizycznych wraz z ich szczegółową interpretacją.

"Opracowaliśmy również rekonstrukcję 3D grodziska, stanowiącą uzupełnienie i rozwinięcie rekonstrukcji realnych - ograniczającą się do elementów potwierdzonych w trakcie wykopalisk. Stworzyliśmy efektowne wizualizacje rzeźby terenu i wyników badań geofizycznych, które będą wykorzystane do tworzenia w roku 2013 +wirtualnych Żmijowisk+ i mobilnego przewodnika po tej placówce muzealnej" – dodaje Lis.

Dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet 5: Ochrona zabytków archeologicznych, udało się zrealizować zadanie "Teledetekcyjne rozpoznanie zespołu osadniczego w Żmijowiskach".

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera