Szkodliwe związki chemiczne opóźniają zajście w ciążę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pary w wysokim stopniu narażone na działanie polichlorowanych bifenyli (PCB) dłużej starają się o dziecko niż pary, w przypadku których ekspozycja jest mniejsza - wynika z badań naukowców z Narodowych Instytutów Zdrowia w USA. Ich wnioski przytoczone zostały na łamach pisma "Environmental Health Perspectives".

PCB to związki chemiczne wykorzystywane m.in. jako materiały izolacyjne w kondensatorach, dodatki do klejów i tworzyw sztucznych, a także środków owadobójczych czy jako plastyfikatory i impregnaty. Często obecne są w wodzie i glebie, gdzie mogą przetrwać dziesięciolecia.

Choć wiadomo, że związki te są szkodliwe dla organizmu ludzkiego, ich wpływ na płodność nie został jeszcze dokładnie przeanalizowany - podkreślają autorzy badań.

By zbadać związek stężenia PCB we krwi z szybkością spłodzenia potomka naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 501 par ze stanów Michigan i Teksas.

Po uwzględnieniu różnych czynników wpływających na płodność, ustalili, że zwiększona ekspozycja na polichlorowane bifenyle i związki z nimi spokrewnione przekładała się na zmniejszenie szans na zajście w ciążę o 18- 21 proc.

Naukowcy nie wykluczają, że późniejsze zajście w ciąże może być związane z ekspozycją również na inne związki chemiczne, dlatego wnioski będą wymagały potwierdzenia. Dodają jednocześnie, że ekspozycję na działanie PCB można ograniczyć poprzez spożywanie mniejszej ilości tłustego mięsa i ryb, gdyż związki te chętnie odkładają się w tkance tłuszczowej.(PAP)

koc/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wielki atlas komórek pozwoli lepiej zrozumieć i leczyć ludzkie ciało

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badanie: najdłużej żyją Azjaci, najkrócej czarnoskórzy i Indianie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera