Uczelnie i instytucje

Umowa uczelni z gm. Dobrzeń Wielki ws. ochrony przeciwpowodziowej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Uniwersytet Opolski i gmina Dobrzeń Wielki podpisały umowę o współpracy w zakresie ochrony i kształtowania środowiska. Pierwszym etapem współpracy będzie stworzenie koncepcji zabezpieczeń przeciwpowodziowych gm. Dobrzeń Wielki.

Wójt gminy Henryk Wróbel zaznaczył, że podpisana we wtorek w rektoracie Uniwersytetu Opolskiego umowa to zwieńczenie półtorarocznej już nieformalnej dotąd współpracy, która zaczęła się tuż po powodzi 2010 r. W ramach dotychczasowej współpracy pracownicy uczelni i jej absolwenci np. zinwentaryzowali i stworzyli bazę wodno-melioracyjnych zasobów gminy.

„To bardzo profesjonalne, elektroniczne narzędzie przydatne przy gospodarowaniu zasobami wodnymi” – zapewnił wójt Dobrzenia Wielkiego.

Dr hab. Mirosław Wiatkowski z Samodzielnej Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi - jednostki, która z ramienia UO podpisywała umowę wyjaśnił, że współpraca ma dotyczyć szeroko rozumianych zagadnień dotyczących ochrony i kształtowania środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem spraw gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej czy gospodarki odpadami.

Kierownik Katedry prof. Czesława Rosik-Dulewska dodała, że umowa przewiduje też współpracę m.in. w zakresie staży czy praktyk w gminie dla studentów takich kierunków jak ochrona środowiska czy architektura krajobrazu.

Pierwszym zadaniem, planowanym już po podpisaniu umowy, ma być przygotowanie przez naukowców i studentów UO w porozumieniu z samorządem koncepcji ochrony przeciwpowodziowej dla całej gminy Dobrzeń Wielki.

„Już rozpoczęliśmy prace. Jesteśmy na etapie obliczania charakterystycznych przepływów; w tym roku odbyły się też pomiary terenowe na rzekach Mała Panew, Odra i innych ciekach. Jest również tworzona baza danych hydraulicznych. Wszystko to będzie analizowane. Ostateczną wersję koncepcji chcielibyśmy mieć w przyszłym roku” – zapowiedział Wiatkowski.

Wójt Wróbel wyjaśnił PAP, że gmina, którą zawiaduje, ma specyficzne położenie hydrologiczne – znajduje się w widłach Odry i Małej Panwi, a jej teren jest dość płaski. W związku z tym ciągle narażona jest na niebezpieczeństwo zalania. W obu ostatnich dużych powodziach – z roku 1997 i 2010 – gmina Dobrzeń Wielki ucierpiała.

"Jasne wytyczne, jak postępować na wypadek powodzi, znacznie poprawią bezpieczeństwo mieszkańców" - uznał Wróbel.

Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisław S. Nicieja, obecny przy podpisywaniu umowy zaznaczył, że uczelnie powinny szukać powiązań „nauki z życiem”. „Uniwersytet musi być miejscem, gdzie młodzież zdobywa szeroką humanistyczną wiedzę, ale też tam gdzie się da – być blisko społeczeństwa” – podsumował.

PAP - Nauka w Polsce

kat/ je/ gma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera