Inauguracja cyklu wykładów naukowych w poznańskim Muzeum Archeologicznym

Badania w ramach projektu Fortece Sudanu, fot. M. Błażejewska
Badania w ramach projektu Fortece Sudanu, fot. M. Błażejewska

Mariusz Drzewiecki z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu zainauguruje w środę o godz. 11.00 tegoroczny cykl wykładów naukowych zatytułowany "Projekty..... nowe lub na nowo odczytane".

Celem serii wykładów jest przedstawienie nowego ujęcia problemu badawczego przy zastosowaniu innowacyjnych metod i analiz, jak również ukazanie całkowicie nowego programu badawczego. Prezentowane wykłady poruszają tematy z różnych okresów (od paleolitu do średniowiecza) i obszarów - Polski, Niemiec, Ukrainy, Egiptu i Sudanu. Wśród siedmiorga prelegentów będzie również gość z zagranicy – prof. dr Thomas Terberger z Uniwersytetu w Greifswaldzie. Pomysłodawczynią spotkań jest dr Małgorzata Winiarska-Kabacińska z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Mariusz Drzewiecki opowie w czasie wykładu zatytułowanego "Twierdze w Górnej Nubii od późnego antyku do średniowiecza" o ufortyfikowanych założeniach architektonicznych, nad którymi prowadzi badania w ramach projektu Fortece Sudanu. Podejmie temat znaczenia tych konstrukcji od końca Imperium Meroickiego (okres późnomeroicki/postmeroicki II-VI w. n.e.) oraz jednoczesnego tworzenia się nowych ośrodków władzy, aż po czasy przyjęcia chrześcijaństwa przez królestwo Makurii (VI w.).

Zasięg terytorialny wykładu obejmuje obszar Górnej Nubii (północny oraz centralny Sudan). Analizy Drzewieckiego wykazały obecność dwóch niezależnych systemów fortyfikacji. Jeden, bardziej jednorodny autor przypisuje Imperium Meroickiemu. Drugi, scentralizowany - królestwu Makurii. System jednorodny w okresie wczesnochrześcijańskim przestał funkcjonować jako całość. Królestwo Makurii w tym czasie uległo zmianom i system fortyfikacji na jego terenie przechodził transformacje z scentralizowanego na bardziej jednorodny. Królestwo Alodii w okresie wczesnochrześcijańskim nie kontynuowało aktywności na polu budownictwa fortecznego.

Pełna lista wykładów w roku akademickim 2012/2012 dostępna na stronie internetowej Muzeum. Wstęp na wszystkie spotkania z cyklu jest darmowy.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NAWA przyjmuje zgłoszenia do programu „Promocja języka polskiego”

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera