Zdrowy styl życia to 14 lat więcej bez chorób układu krążenia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jeśli w średnim wieku masz optymalnie zdrowe serce, możesz żyć nawet 14 lat dłużej bez chorób układu krążenia w porównaniu z rówieśnikami, u których występuje jeden lub dwa czynniki chorób serca – wynika z najnowszych badań.

Publikację na ten temat zamieszcza pismo "Journal of the American Medical Association" (JAMA).

"Wykazaliśmy, że u wielu ludzi dożywających podeszłego wieku rozwija się choroba układu sercowo-naczyniowego, ale osoby, które mają optymalnie zdrowe serce dłużej są wolne od tych schorzeń" - komentuje główny autor pracy John T. Wilkins z Northwestern Medicine w Chicago (USA).

Jego zdaniem oznacza to, że warto robić wszystko, co możliwe, by utrzymać jak najniższe ryzyko choroby serca i zwiększyć szanse na dłuższe i zdrowsze życie.

Autorzy pracy przeanalizowali dane zebrane w pięciu znanych wieloletnich badaniach populacyjnych prowadzonych w latach 1964-2008 pod egidą amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi. Było to między innymi słynne Framingham Heart Study.

Wyjściowo żaden z uczestników tych badań nie cierpiał na schorzenie układu krążenia.

Zebrano dane na temat czynników, które mają wpływ na rozwój chorób serca, jak ciśnienie krwi, całkowity poziom cholesterolu, cukrzyca i palenie papierosów. Wszystkie je można modyfikować przyjmując prozdrowotny styl życia.

Badacze sprawdzali ryzyko wystąpienia różnych problemów kardiologicznych (zakończonych i niezakończonych zgonem) od wieku średniego (45, 55 i 65 lat) do podeszłego. Były to: choroba wieńcowa serca, udar mózgu, niewydolność serca i zgony z innych przyczyn sercowo-naczyniowych.

Okazało się, że ryzyko rozwoju choroby układu krążenia w ciągu całego życia było wysokie i wynosiło ponad 30 proc. dla wszystkich osób - nawet tych, które w średnim wieku były najmniej obciążone czynnikami zwiększającymi to ryzyko. Dla mężczyzn było ono ogólnie większe niż dla kobiet.

Mimo to, ci, którzy w średnim wieku mieli optymalnie zdrowe serce żyli średnio o 14 lat dłużej bez choroby układu krążenia niż ich rówieśnicy z co najmniej dwoma czynnikami ryzyka.

Ogółem ponad 55 proc. badanych miało jeden lub więcej czynników zwiększających ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. (PAP)

jjj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietoperze to prawdziwi jeźdźcy burzy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: narcyz w pracy i w domu to poważne wyzwanie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera