Historia i kultura

Rozstrzygnięto konkurs "Wiki Lubi Zabytki"

Zwycięska praca konkursowa-Zwierzyniec - kościół na wyspie. Autor: Scots
Zwycięska praca konkursowa-Zwierzyniec - kościół na wyspie. Autor: Scots

13 nagród i wyróżnień o wartości 6 tys. złotych trafi do autorów najlepszych zdjęć polskich zabytków, którzy uczestniczyli w konkursie Wiki Lubi Zabytki. W sumie wzięło w nim udział 679 uczestników, przysyłając ponad 51 tys. fotografii na strony Wikimedia Commons – poinformował Dariusz Bogacz, rzecznik Narodowego Instytut Dziedzictwa (NID).

NID objął patronat i wspierał merytorycznie konkurs.

Polscy uczestnicy włożyli największy wkład w światowy konkurs na fotografie zabytków, który wpisano do księgi rekordów Guinessa. W globalnej inicjatywie wzięło udział 36 krajów. Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania, na trzecim Ukraina.

\"Już po raz drugi wspieraliśmy Wikimedia w organizacji konkurs Wiki Lubi Zabytki. Zadawalający jest fakt, że coraz więcej osób fotografując, zwraca uwagę na piękno i konieczność ochrony naszego dziedzictwa kulturowego\" – powiedziała dyrektor NID Paulina Florjanowicz.

Konkurs, w Polsce organizowany przez Fundację Wikimedia, trwał przez 30 dni września. W tym czasie każdy mógł dodać dowolną liczbę fotografii polskich zabytków na stronach Wikimedia Commons.

W kategorii najlepsze zdjęcie zwyciężyła praca Scotsa \"Zespół kościoła pw. św. Jana Nepomucena +Na Wyspie+\". Drugie miejsce zajął P.R.Schreyner z fotografią \"Zespół klasztorny cystersów w Lubiążu\". Najniższy stopień podium zajął Łukasz Śmigasiewicz, który wykonał zdjęcie zamku w Ogrodzieńcu.

Dokładna lista laureatów znajduje się na stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mazowieckie/ Wielkie odkrycie pod Pomiechówkiem, znaleziono skarb wart pół miliona złotych

  • Fot. Adobe Stock

    Dolnośląskie/ Naukowcy zbadali cmentarze polsko-czeskiego pogranicza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera