Odkryto największy polski meteoryt | Nauka w Polsce

Odkryto największy polski meteoryt

Meteoryt o wadze około 300 kg znaleźli na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko w Poznaniu geologowie – poinformowała w czwartek PAP rzecznik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Dominika Narożna.

Wszystkie informacje dotyczące znaleziska zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu, w środę, na specjalnej konferencji prasowej. „Do tego czasu nie będziemy udzielali szczegółowych informacji” – dodała Narożna.

Meteoryt odkryli poszukiwacze Łukasz Smuła i Magdalena Skirzewska z Opola, którzy zajmują się poszukiwaniem i artystyczną obróbka pozaziemskich minerałów.

Dotychczas największym znalezionym w Polsce meteorytem był ważący 164 kilogramy stop metalu i minerałów pochodzący z kosmosu - Meteoryt Morasko. Znaleziono go w poznańskim rezerwacie we wrześniu 2006 roku.

Rezerwat Meteoryt Morasko to zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu, znajdujący się na stoku Góry Moraskiej. Do zderzenia meteorytów z ziemią doszło pomiędzy 4000 a 3000 r.p.n.e.

Grupa siedmiu kraterów położona jest na południowym stoku tego wzgórza, około 0,5 km na zachód od wsi Morasko. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody.

Historia Meteorytu Morasko rozpoczęła się w 1914 roku, gdy podczas budowy umocnień wojskowych odnaleziono ważącą ok. 80 kg bryłę żelaza. Po zbadaniu w Berlinie okazało się, że jest to meteoryt. Od tego czasu w okolicach Moraska znaleziono kilkaset kilogramów masy meteorytowej.

PAP - Nauka w Polsce

kpr/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Teleskop Webba sfotografował Koński Łeb

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera