Historia i kultura

Inscenizacja Dziadów w Gieczu

Foto: Materiały prasowe Rezerwatu Archeologicznego Gród Piastowski w Gieczu
Foto: Materiały prasowe Rezerwatu Archeologicznego Gród Piastowski w Gieczu

4 listopada w Rezerwacie Archeologicznym Gród Piastowski w Gieczu (woj. Wielkopolskie) odbędzie się w ramach „Niedzieli w Muzeum” widowisko przedstawiające słowiańskie święto przodków – poinformował dr Dariusz Błaszczyk, pracownik placówki.

Jesień to czas zamierania przyrody, nieprzypadkowo różne ludy, w tym dawni Słowianie, obchodziły wówczas święto zmarłych przodków. Klimat i atmosferę dawnych obrzędów ku czci zmarłych przybliży uczestnikom listopadowego spotkania w Rezerwacie inscenizacja w wykonaniu Sławomira Uty (Radbora) z zespołu „Słowiański Mit o Stworzeniu Świata”.

"Wszyscy, którzy w listopadowy wieczór przybędą na gród w Gieczu będą mogli wziąć udział w rekonstrukcji słowiańskiego pogrzebu oraz obrzędu przywoływania duchów zmarłych przodków, czyli tzw. Dziadów" – zachęca dr Błaszczyk.

Niedzielne spotkanie w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu na Grodziszczku zakończy koncert muzyki folk-metalowej w wykonaniu zespołu Perunwit wspieranego na scenie przez członków zespołu Percival Schuttenbach i Radbora. Muzealnicy zapraszają również na kolejną imprezę - ostatnią w tym roku „Niedzielę w Muzeum” w Gieczu, która odbędzie się 2 grudnia. Będzie to spotkanie nawiązujące do dawnego słowiańskiego święta o nazwie Gody.

Projekt „Niedziela w muzeum” to cykl spotkań edukacyjno-rekreacyjnych odbywających się w każda pierwszą niedzielę miesiąca w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu. Spotkania nawiązują do słowiańskiego roku obrzędowego i odbywają się od maja do grudnia. Ich celem jest zapoznanie uczestników z różnymi aspektami życia i wierzeń słowiańskich przodków.

Początek listopadowego spotkania o godz. 17.00.

PAP - Nauka w Polsce

szz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.09.2002 Na zdjęciu fragmenty naczyń glinianych z XI wieku wydobytych w czasie badań archeologicznych prowadzonych w miejscowości Łosień k/Dąbrowy Górniczej. PAP Roman Koszowski

    Od uczt na złotej zastawie do spleśniałego chleba. Co jadano za Bolesława Chrobrego

  • 31.03.2025. Znaleziony w bryle gliny oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku sztylet z wczesnej epoki żelaza prezentowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, 31 bm. Bogato zdobiony sztylet pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 2800 lat, z okresu halsztackiego. Zabytek został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Wstępne badania sztyletu znalezionego na plaży potwierdziły jego historyczność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera