Aktywność włókien nerwowych zmienia się podczas cyklu miesiączkowego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Możliwości fizyczne kobiet uprawiających sport zależą w dużej mierze od tego, w której fazie cyklu menstruacyjnego się znajdują. Z wielu analiz wynika, że w porównaniu z mężczyznami są one bardziej narażone na urazy w obrębie kolana, zwłaszcza na uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego i przewlekłe bóle.

Z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że istotną rolę odgrywają tu nie tylko różnice biomechaniczne pomiędzy płciami (jak np. rozłożenie mięśni czy środek ciężkości), ale również zmiany aktywności włókien nerwowych kontrolujących pracę mięśni - informuje serwis EurekAlert.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Teksasu w Austin i Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill mierzył aktywność włókien nerwowych i kontrolowanych przez nie mięśni u kobiet w wieku od 19 do 35 lat w różnych momentach cyklu menstruacyjnego. Okazało się, że w związku ze zmianą poziomu hormonów aktywność ta była znacznie większa w późnej fazie lutealnej (około tygodnia przed wystąpieniem miesiączki) niż we wcześniejszych fazach cyklu.

Zdaniem badaczy może to wyjaśniać większą podatność stawów na uszkodzenia. Dalsze badania koncentrujące się na kobiecym układzie neuroendokrynologicznym mogą pomóc opracować nowe metody zapobiegania urazom.(PAP)

koc/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera