Morskie żyjątka kluczem do młodego wyglądu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jeżowce i strzykwy potrafią zmieniać elastyczność kolagenu we własnych ciałach, co może zostać w przyszłości wykorzystane do podtrzymania młodego wyglądu u ludzi - informują angielscy naukowcy.

Badacze z Queen Mary University of London przyglądali się genom morskich stworzonek, zaliczanych do typu szkarłupni i stwierdzili, że pewien rodzaj genów, które pośredniczą w przekazywaniu informacji między komórkami ciała, może spowodować sztywnienie, bądź zmiękczenie kolagenu występującego w zewnętrznym pancerzu jeżowca purpurowego Strongylocentrotus purpuratus i trepanga japońskiego Apostichopus japonicus.

Wyniki badania opublikowano na łamach czasopism "PLoS ONE" i "General and Comparative Endocrinology".

"Prawdopodobnie najbardziej ekscytującym odkryciem w naszym badaniu było znalezienie genu kodującego peptydy, które przyczyniają się do utwardzenia lub zmiękczenia kolagenu obecnego w pancerzach strzykiew" - zapewnia profesor Maurice Elphick, badacz prowadzący.

Naukowcy mają nadzieję, że zapoznanie się z funkcjonowaniem mechanizmu odpowiedzialnego za zmienianie elastyczności kolagenu jest pierwszym krokiem w kierunku stworzenia metod, pozwalających na zachowanie młodego wyglądu skóry człowieka na dłużej, gdyż to właśnie zmiany w obrębie kolagenu powodują powstawanie zmarszczek. (PAP)

ooo/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera