Archeolodzy zbadali wyspę zamkową w Ełku

Ełk, ulica Nadjeziorna. Fot. PAP/Jerzy Ochoński
Ełk, ulica Nadjeziorna. Fot. PAP/Jerzy Ochoński

Kończą się prace archeologiczne w sąsiedztwie dawnego zamku krzyżackiego w Ełku, ufundowanego przez Urlicha von Jungingena. Podczas wykopalisk odkryto ślady licznych budynków gospodarczych i średniowiecznej wieży lub jaćwieskiego grodziska.

Jak poinformował kierujący wykopaliskami archeolog Radosław Herman w północnej części tzw. wyspy zamkowej na Jeziorze Ełckim odkryto pozostałości gęstej sieci zabudowy przyzamkowej. Budynki pełniły funkcje gospodarcze i mieszkalne, o czym świadczą odnalezione kafle i fragmenty pieców. Pochodzą z XVI wieku i czasów późniejszych, gdy w pokrzyżackim zamku mieściło się starostwo i pruski sąd.

"Natrafiliśmy też na zróżnicowane chronologiczne drewniane palisady w dawnym przesmyku jeziora, oddzielającym właściwą wyspę zamkową od małej wysepki. Może to potwierdzać istnienie w tym miejscu wieży, uwidocznionej na mapie z 1541 roku lub starszej krzyżackiej fortalicji czy jaćwieskiego grodziska" – powiedział archeolog.

Prowadzone od ubiegłego roku wykopaliska mają wyjaśnić, jak wyglądała średniowieczna warownia i jak zmieniała się w kolejnych wiekach. Ustalono, że początkowo ełcki zamek składał się wyłącznie z wieży mieszkalno-obronnej, która otoczona była bardzo szeroką fosą. Zdaniem archeologów w średniowieczu wyspa była znacznie mniejsza niż obecnie. Z czasem powiększono ją w kierunku dzisiejszego miasta. Obecnie jest ona półwyspem i łączy się groblą ze stałym lądem.

Podczas dotychczasowych wykopalisk odkryto glinianą ceramikę i monety, liczne kafle piecowe oraz kafle garnkowe, którymi wykładano podłogi w budynkach mieszkalnych. Odnaleziono także pokrywę wylotu hypokaustum, systemu służącego w średniowieczu do ogrzewania wnętrza zamku gorącym powietrzem.

Zbadanie przez archeologów dawnej zabudowy służy projektowanej budowie w tym miejscu, właśnie w sąsiedztwie zamku, kompleksu hotelowego. Pozostałości zamku przed dwoma laty kupił od gminy za 1,7 mln zł prywatny przedsiębiorca, który do 2015 r. ma go zmodernizować.

Zamek w Ełku był najdalej wysuniętą na wschód krzyżacką warownią na dawnych ziemiach Jaćwingów. Został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku przez komtura Bałgi, późniejszego wielkiego mistrza Urlicha von Jungingena. Po sekularyzacji zakonu w zamku urzędował starosta, a potem pruski sąd. Po pożarze w XIX wieku resztki budowli wykorzystano przy budowie więzienia, które istniało do lat 70. XX wieku.(PAP)

mbo/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.10.2014. Malowidło ukazujące św. Annę - jedno z najbardziej znanych przedstawień z Faras, 16 bm. w Muzeum Narodowym w Warszawie. PAP/Paweł Supernak

    Polska badaczka na nowo interpretuje dwa malowidła z Katedry w Faras

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: wigilijnym hitem za hrabiego Potockiego był jarmuż z kasztanami pieczonymi w cukrowej glazurze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera