Aspiryna wydłuża życie mężczyzn z rakiem prostaty

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Regularne zażywanie aspiryny przez mężczyzn chorych na raka prostaty zmniejsza ryzyko zgonu z powodu tej choroby - dowodzą najnowsze badania naukowców z UT Southwestern Medical Center w Dallas (USA).

Ich wyniki opublikowano w „Journal of Clinical Oncology”.

Badania przedkliniczne od lat pokazywały, że aspiryna - i inne leki przeciwzakrzepowe - może hamować rozwój nowotworu i jego przerzutów, jednak do tej pory naukowcy mieli mało danych na ten temat pochodzących z badań klinicznych. Udało się to zmienić zespołowi dr. Kevina Choe.

Eksperymentem objęto prawie sześć tysięcy mężczyzn z rakiem prostaty (zarejestrowanych w bazie danych Cancer of the Prostate Strategic Urologic Research Endeavor), leczonych w zarówno metodami chirurgicznymi, jak i radioterapeutycznymi.

2200 z nich (czyli 37 proc.) otrzymywało leki przeciwzakrzepowe: warfarynę, klopidogrel, enoksaparynę i/lub aspirynę, pozostali pacjenci nie. Następnie porównano ryzyko śmierci z powodu raka prostaty między tymi dwoma grupami.

Wyniki pokazały, że 10-letnia śmiertelność spowodowana rakiem prostaty była znacznie niższa w grupie przyjmującej wymienione leki (3 proc. w porównaniu do 8 proc.). Ryzyko nawrotu choroby i wystąpienia przerzutów do kości również było mocno obniżone. Dalsze analizy wykazały, że największe korzyści zyskali pacjenci przyjmujący aspirynę. Jej efekt ochronny przewyższał nawet efekty płynące z przyjmowania trzech pozostałych antykoagulantów.

Zdaniem autorów pracy teza, iż aspiryna - powszechnie stosowany, łatwo dostępny i dobrze tolerowany lek - może poprawić rokowania w przypadku raka prostaty, jest niezwykle interesująca i obiecująca. Tym bardziej, że nowotwór ten jest - poza rakami skóry - najczęściej występującym nowotworem u amerykańskich mężczyzn, a drugim co do liczby powodowanych zgonów w całej populacji USA.

„Nasze wyniki pokazują, że aspiryna uniemożliwia wzrost komórek nowotworowych raka prostaty, szczególnie raka wysokiego ryzyka, których do tej pory nie umieliśmy zatrzymać - mówi dr Choe. - Oczywiście zanim zaczniemy przepisywać i rutynowo podawać aspirynę wszystkim chorym, musimy przeprowadzić dalsze badania i opracować najbardziej optymalny schemat jej dawkowania”. (PAP)

kap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera