Telefon wykrywa anemię

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Tania przystawka do telefonu komórkowego może posłużyć do wykrywania anemii u kobiet i dzieci w krajach rozwijających się - informuje strona internetowa Johns Hopkins University .

Przystawkę HemoGlobe opracowali tamtejsi studenci bioinżynierii. Pozwala na dokonywanie nieinwazyjnych pomiarów.

Zakładany na palec pacjenta czujnik wysyła światło o różnej długości fal poprzez skórę, aby zmierzyć poziom przenoszącej tlen hemoglobiny. Miejscowy pracownik służb medycznych może ocenić na ekranie telefonu wynik pomiaru - interpretację ułatwiają różne kolory, odpowiadające normie oraz umiarkowanemu lub poważnemu niedoborowi hemoglobiny.

W razie wykrycia anemii można wdrożyć leczenie, polegające na podawaniu preparatów żelaza, a w poważniejszych przypadkach - wysłaniu pacjenta do szpitala. Po dokonaniu każdego pomiaru telefon automatycznie wysyła SMS-a do centralnego serwera - pozwala to szybko tworzyć mapy regionów, w których anemia jest powszechnym problemem, a co za tym idzie - kierować do potrzebujących pomoc.

Jak oceniają eksperci, w krajach rozwijających się anemia jest co roku przyczyną śmierci 100 000 matek oraz 600 000 dzieci. W tanie, wytwarzane kosztem 10-20 dolarów przystawki można by wyposażyć miliony pracowników medycznych - w Trzecim Świecie telefonia komórkowa burzliwie się rozwija.(PAP)

pmw/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera