
Do ok. 2100 r. afrykańskie sawanny mogą przekształcić się w lasy – donoszą naukowcy na łamach najnowszego "Nature".
Zdaniem naukowców, zwiększony poziom atmosferycznego dwutlenku węgla wpływa na większy przyrost drzew w całej Afryce.
Przejście od roślinności sawannowej do leśnej następuje po przekroczeniu krytycznego poziomu CO2. Jednak każde stanowisko ma własny krytyczny poziom. Oznacza to, że każda afrykańska sawanna przekształci się w las w nieco innym czasie.
Naukowcy tłumaczą, że trawy i drzewa, główne składniki odpowiednio sawann i lasów, różnią się zasadniczo w swoich reakcjach na wysokość temperatury, poziom dwutlenku węgla i ogień.
Dawniej takie przekształcenia krajobrazu następowały wolniej. Teraz jednak zmiany klimatyczne są bardziej dynamiczne. Co więcej, nawet niewielkie zmiany dotyczące kluczowych czynników, mogą wywołać efekt kaskadowy.
Naukowcy podkreślają, że jak dotąd większość tego rodzaju badań koncentrowała się na półkuli północnej lub gatunkach istotnych z ekonomicznego punktu widzenia. (PAP)
krx/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.