Rekordowa edycja Spring Alive

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Aż 6,5 tysiąca obserwacji ornitologicznych poczynili Polacy, którzy zaangażowali się w tegoroczną akcję międzynarodowego projektu edukacyjnego BirdLife International, światowej federacji towarzystw ochrony ptaków. Polska zajęła 3. miejsce w rankingu zakończonej właśnie siódmej edycji kampanii.

Ogółem zanotowano rekordową liczbę 160 tysięcy obserwacji, czyli aż o 35 tysięcy więcej niż w minionym roku. Stronę www.springalive.net odwiedziło w tym roku najwięcej osób w historii – bo ponad 93 tysiące.

Kampanię koordynuje w Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Jak poinformowała rzeczniczka prasowa tej organizacji, Katarzyna Groblewska, Spring Alive to projekt organizowany w ponad 40 krajach Europy i Afryki. Wraz z nadejściem lata zakończyła się część europejska i azjatycka programu. Obecnie Spring Alive przenosi się do Afryki, gdzie po raz pierwszy wezmą w niej udział nowi partnerzy z Zimbabwe, Botswany, Ghany, Ugandy, Sierra Leone, Malawi i Nigerii.

„Kampania Spring Alive zyskuje coraz większą popularność. Co roku dołączają do nas nowe państwa z całego świata. Cieszymy się, że u nas w kraju zanotowaliśmy aż 6474 obserwacji, czyli o blisko 2000 więcej niż w zeszłym roku. Mamy nadzieję, że zainteresowanie ptakami uwrażliwi młodych ludzi na zagadnienia związane z ich ochroną i dbałością o środowisko, w którym żyjemy” – mówi Hanna Rachwald z OTOP.

Program Spring Alive skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży, ale biorą w nim udział wszystkie osoby zafascynowane fenomenem ptasich migracji. Uczestnicy są zachęcani do obserwowania i notowania na platformie www.springalive.net przylotu pięciu wybranych gatunków ptaków: bociana białego, jaskółki dymówki, kukułki, jerzyka i żołny. Na stronie znajdują się mapy, tabele statystyczne, praktyczne informacje służące do rozpoznawania tych ptaków oraz materiały edukacyjne dla nauczycieli.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w projekcie tworzenia europejskiej bazy danych genetycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera